ATP

Ήττα Τσιτσιπά στην πρεμιέρα, 2-0 από τον αλάνθαστο Ρούμπλεφ

Ο στόχος της πρόκρισης στα ημιτελικά γίνεται με το καλημέρα αρκετά δύσκολος

Ο Τσιτσιπάς δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά και ηττήθηκε από έναν πολύ σταθερό Rublev με 6-4, 6-4, με αποτέλεσμα να βρίσκεται σε δυσοίωνη θέση, όσον αφορά την πρόκριση στα ημιτελικά.

Ο Ρώσος σήμερα σέρβιρε εξαιρετικά, κερδίζοντας τους 37 από τους 41 πόντους στα πρώτα του σερβίς και καταφέρνοντας να μην αντιμετωπίσει ούτε ένα break point σε ολόκληρο τον αγώνα.

Την ίδια στιγμή ήταν πολύ καλός και στην υποδοχή, επιστρέφοντας πολλές μπάλες κοντά στην baseline και πηγαίνοντας τον Στέφανο σε μεγάλα ράλι. Αφού έχασε 3 break points στο 1ο game, o Rublev έκανε τελικά το break στο 5ο game και πέρασε μπροστά με 3-2, για να διατηρήσει εύκολα το προβάδισμα αυτό έως και το τέλος του σετ.

Και στο 2ο σετ γινόταν συχνά απειλητικός, χάνοντας μια ευκαιρία για break στο 1ο game και κάνοντας ένα break ξανά στο 5ο game για το 3-2. Στα δυο επόμενα service games του ο Τσιτσιπάς ήταν κοντά, αλλά δεν είχε ευκαιρία για break και ο 24χρονος ολοκλήρωσε και αυτό το σετ στα 10 games, έπειτα από 1 ώρα και 31 λεπτά συνολικού αγώνα.

O Djokovic και ο Rublev έχουν πλέον από μια νίκη σ’ αυτόν τον όμιλο και την Τετάρτη θα αναμετρηθούν, με στόχο να φτάσουν τις 2 και να “αγκαλιάσουν” την πρόκριση. Αντίθετα, ο Τσιτσιπάς και ο Ruud θα παίξουν μεθαύριο για την πρώτη τους νίκη στο τουρνουά και για να μείνουν “ζωντανοί” στο παιχνίδι της πρόκρισης.