Κέρδισε και την Ίντερ η Σασουόλο!

Επικρατώντας 2-0 στο «Τζουζέπε Μεάτσα» της έκοψε τον δρόμο προς την κορυφή

Η ομάδα του Αλέσιο Ντιονίσι σόκαρε και την Ίντερ, επικρατώντας 2-0 στο «Τζουζέπε Μεάτσα» και της έκοψε τον δρόμο προς την κορυφή, μία ημέρα μετά την «γκέλα» της Μίλαν με τη Σαλερνιτάνα.

Ακόμη μία μεγάλη νίκη μέσα στη σεζόν για τους «νεροβέρντι» αφού φέτος έχουν νικήσει Μίλαν και Γιουβέντους, επίσης, εκτός έδρας, τη Λάτσιο εντός και έχουν μείνει αήττητοι απέναντι σε Ρόμα (2-2) και Νάπολι (2-2). Πρώτη εντός έδρας ήττα για την Ίντερ στη Serie A τη φετινή σεζόν. Ο Γιώργος Κυριακόπουλος ξεκίνησε βασικός για την Σασουόλο και αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι.

Ο Ρασπαντόρι μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ, με τον Σκαμάκα στο 26′ να διπλασιάζει τα τέρματα για την ομάδα του, σοκάροντας τους «νερατζούρι», οι οποίοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και οι δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα.

Το δεύτερο μέρος κύλησε με τον ίδιο ρυθμό, η Ίντερ πίεζε, έφτιαχνε φάσεις τις οποίες ωστόσο δεν μπορούσε να τις εκμεταλλευτεί και να τις μετουσιώσει σε κάποιο γκολ. Ο Ντε Βράι στις καθυστερήσεις μείωσε σε 2-1, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με την Σασουόλο να φεύγει νικήτρια και την ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι να χάνει την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Νωρίτερα, η Βενέτσια κόλλησε στο 1-1 με την Τζένοα, με τον Ανρί στο 13′ να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους και τον Εκουμπάν στο 29′ να φέρνει το ματς στα ίσα, με το σκορ να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.