EUROBASKET

Λύγισε την Τουρκία στη δεύτερη παράταση η Γεωργία

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου πήρε τελικά τη νίκη με 88-83

Σε ένα ματς πραγματικό ντέρμπι το οποίο κρίθηκε στη δεύτερη παράταση και είχε μεγάλη ένταση, η Γεωργία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο φετινό Ευρωμπάσκετ, επικρατώντας 88-83 της Τουρκίας!

Αποβλήθηκε ο Αταμάν λίγο πριν το φινάλε, διαμαρτυρόμενος για ένα αυστηρό αντιαθλητικό φάουλ που δόθηκε στον Οσμάν, στην προσπάθειά του να σταματήσει τον χρόνο.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μαμουκελασβίλι (20π, 12 ριμπ.), ΜακΦάντεν (17π, 6 ασίστ) και Σερμαντίνι (15π, 7 ριμπ.), ενώ για τοους ηττημένους ξεχώρισαν οι Σενγκιούν (21π, 9 ριμπ.), Σανλί (15π, 9 ριμπ.), Οσμάν (13π, 6 ριμπ.) και Λάρκιν (9π, 8 ριμπ, 7 ασίστ).

Το ματς:

Χωρίς πόντο για σχεδόν δύο λεπτά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η Τουρκία, «έσπασε το ρόδι» με τρίποντο του Οσμάν, ο οποίος μείωσε σε 3-4. Στο 4′ μετά από κλέψιμο και λέι απ του Αντρονικασβίλι, η Γεωργία προηγήθηκε με 10-5, πριν οι φιλοξενούμενοι ισοφαρίσουν σε 10-10 με τον Τουντσέρ. Η Τουρκία έφτιαξε μικρό σερί 8-2 και βρέθηκε μπροστά με 18-12 στο 7′, ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Αταμάν να προηγείται με 25-19.

Η Γεωργία έμεινε χωρίς καλάθι 4:30 λεπτά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και η Τουρκία πήρε για πρώτη φορά στο ματς διψήφιο προβάδισμα (29-19 στο 15′), όμως από εκείνο το σημείο και έπειτα η ομάδα του Ηλία Ζούρου «έδεσε» την άμυνά της και φτιάχνοντας σερί 14-0, πέρασε μπροστά με 29-33 και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 36-33, έχοντας επιτρέψει στην Τουρκία να σκοράρει μόλις 8 πόντους σε ολόκληρο το δεύτερο δεκάλεπτο.

Η Γεωργία διατήρησε το μικρό προβάδισμά της μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου, ενώ με πρωταγωνιστές τους Σερμαντίνι και Σανάτζε, ξέφυγε με +8 (43-51 στο 37′), παίρνοντας έτσι το μέγιστο προβάδισμά της στο ματς. Σενγκιούν και Μαχμούτογλου μείωσαν σε 49-53, πριν λήξει το τρίτο δεκάλεπτο.
Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την Τουρκία να ισοφαρίζει σε 55-55 με λέι απ των Μαχμούτογλου και Κορκμάζ, περνώντας μπροστά με 63-62, χάρη σε τρεις εύστοχες βολές του Λάρκιν. Σανάτζε και Κορκμάζ παραλίγο να πιαστούν στα χέρια και αποβλήθηκαν με 4:48 να απομένουν για τη λήξη, οι δύο ομάδες συνέχισαν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι τέλους, ο Σενγκιούν με κάρφωμα έκανε το 68-66 υπέρ της Τουρκίας 11” πριν το φινάλε, αλλά ο Μαμουκελασβίλι ισοφάρισε, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί, η Τουρκία πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (74-69), αλλά ο ΜακΦάντεν απάντησε με δύο τρελά τρίποντα πάνω σε άμυνα, ισοφάρισε σε 75-75. Ο Οσμάν αστόχησε σε δικό του τρίποντο, ο ΜακΦάντεν πήγε να πάρει το ματς με τρίτο σερί τρίποντο, αλλά η μπάλα κατέληξε στη στεφάνη, με τις ομάδες να πηγαίνουν σε δεύτερη παράταση. Η Γεωργία πήρε προβάδισμα τριών πόντων (81-84) με τρίποντο του Μαμουκελασβίλι, Οσμάν και Λάρκιν δεν κατάφεραν να απαντήσουν, ενώ στη συνέχεια οι διαιτητές έδωσαν αυστηρό αντιαθλητικό στον Οσμάν, ο οποίος έκανε φάουλ για να σταματήσει τον χρόνο. Ο Αταμάν αντέδρασε πολύ άσχημα, χρεώθηκε με διπλή τεχνική ποινή, αποβλήθηκε, και οι η Γεωργία πανηγύρισε τη νίκη με 88-83.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 33-36, 49-53, 68-68, 75-75, 83-88