EURO

Λύτρωση στα πέναλτι και πρόκριση στα ημιτελικά για την Ισπανία!

Πρόκριση στα ημιτελικά για τους ψύχραιμους «Φουριας Ρόχας», άξια συγχαρητηρίων η Ελβετία.

Η αναμέτρηση της Ελβετίας με την Ισπανία στην Αγία Πετρούπολη ήταν εκείνη που άνοιξε την αυλαία για τα προημιτελικά του Euro 2020. Αυτή ήταν η πρώτη συνάντηση των δύο ομάδων σε τελική φάση Euro. Οι τρεις προηγούμενες αναμετρήσεις τους σε επίσημες διοργανώσεις ήταν το 1966, το 1994 και στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2010 , με την Ισπανία να επικρατεί στις δύο πρώτες και την Ελβετία να θριαμβεύει στην τρίτη. Η Ισπανία είχε χάσει μόλις μία φορά στις συνολικά 22 συναντήσεις των δύο ομάδων με τους «Φούριας Ρόχας» να μετράνε 16 νίκες και 5 ισοπαλίες, ενώ η μοναδική νίκη της Ελβετίας ήταν με 1-0 στη φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2010 στη Νότια Αφρική.

Η Ισπανία παρόλο που έπαθε και… δεν έμαθε, κατάφερε να επικρατήσει στα πέναλτι με 3-1 (1-1 κ.δ) επί της Ελβετίας και να πάρει το πρώτο εισιτήριο για τα ημιτελικά του θεσμού. Τα γκολ στην κανονική διάρκεια του αγώνα σημείωσαν ο Ζακάρια με αυτογκόλ στο 8΄ μετά από σουτ του Άλμπα, ενώ για τους Ελβετούς ισοφάρισε ο Σακίρι στο 68΄. Ένα δεκάλεπτο μετά την ισοφάριση των Ελβετών, ο Φρόιλερ υπέπεσε σε σκληρό μαρκάρισμα και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα από τον Μάικλ Όλιβερ αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Στην παράταση ο φοβερός Ζόμερ είχε απάντηση σε όλες τις τελικές προσπάθειες των Ισπανών αλλά στα πέναλτι οι «Φούριας Ρόχας» ήταν ψυχραιμότεροι και πήραν την πρόκριση επικρατώντας 3-2 με τον Οριαρθάμπαλ να ευστοχεί και να στέλνει την ομάδα του στα ημιτελικά του θεσμού!

Στο μισό γήπεδο ο χώρος δράσης των Ελβετών στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με προσήλωση στα αμυντικά καθήκοντα όσο οι Ισπανοί προσπαθούσαν να βρουν χώρους φέρνοντας τη μπάλα από το ένα άκρο του γηπέδου στο άλλο. Στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία του αγώνα η Ισπανία κατάφερε να ανοίξει το σκορ από στημένη φάση με τον Κόκε να εκτελεί το κόρνερ, τη μπάλα να καταλήγει στον Άλμπα στο ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον αριστερό ακραίο οπισθοφύλακα της Μπαρτσελόνα να κάνει το σουτ, τη μπάλα να βρίσκει στον Ζακάρια και να καταλήγει στα δίχτυα του Ζόμερ για το 0-1 των Ισπανών μόλις στο 8΄. Ένα ακόμα αυτογκόλ φτάνοντας αισίως τα…δέκα στη διοργάνωση! Στο 16΄ ο Μοράτα κέρδισε φάουλ από τον Βίντμερ σε καλή θέση με τον Κόκε να εκτελεί απευθείας αλλά να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ζόμερ. Η πρώτη αξιόλογη τελική προσπάθεια από πλευράς Ελβετίας ήρθε στο 35΄ με την κεφαλιά του Ακάνζι να περνάει πάνω από την εστία του Σιμόν.Μετά από ένα ακόμα κόρνερ των Ισπανών, οι «Φούριας Ρόχας» έφτασαν κοντά και σε δεύτερο γκολ με τον Αθπιλικουέτα να παίρνει την κεφαλιά αλλά τον Ζόμερ να έχει καλή τοποθέτηση και να μπλοκάρει τη μπάλα.

Στην πρώτη τελική προσπάθεια του δευτέρου ημιχρόνου ο Όλμο ταλαιπώρησε στα αριστερά τον Βίντμερ, έκανε τη σέντρα με τον Κόκε να παίρνει την κεφαλιά αλλά να μη μπορεί να κρατήσει χαμηλά τη μπάλα. Μεγάλη ευκαιρία για την Ελβετία στο 56΄ με τον Σακίρι να εκτελεί το κόρνερ, τον Ζακάρια να παίρνει την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι αλλά να αστοχεί στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι και με τον Σιμόν εξουδετερωμένο. Ακόμα μια σημαντική ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, από πλευράς Ισπανίας αυτήν τη φορά, με τον Κόκε να κάνει τη σέντρα, τον Φ. Τόρες να κατεβάζει σε πρώτο χρόνο και να σουτάρει σε δεύτερο αλλά ο Σεφέροβιτς βρισκόταν στη σωστή θέση παραχωρώντας το κόρνερ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα ήρθε στο 64΄ με τον Ζούμπερ να τσιμπάει τη μπάλα προτού τον προλάβει ο Πέδρι, με τον Σιμόν να πραγματοποιεί μια δύσκολη επέμβαση και να κρατάει το 0-1!Η Ελβετία βρήκε το γκολ που έψαχνε στο 68΄ με την αμυντική λειτουργία των Ισπανών στη συγκεκριμένη φάση να είναι τραγική, τον Φρόιλερ να επωφελείται και να περνάει στον Σακίρι ο οποίος δε δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει σε 1-1! Πολλά τα προβλήματα στην αμυντική λειτουργία της Ισπανίας όταν άρχισε να απειλεί η Ελβετία, με τους παίκτες του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς να βάζουν δύσκολα στους Ισπανούς ακόμα και μετά την ισοφάριση. Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 78ο λεπτό του αγώνα με τον Φρόιλερ να κάνει σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον και τον Μάικλ Όλιβετ να του δείχνει ακαριαία την κόκκινη κάρτα αφήνοντας την Ελβετία με παίκτη λιγότερο για το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Μετά από αρκετή ώρα η Ισπανία κατάφερε να δημιουργήσει τελική στον στόχο στο 85΄ με τον Μορένο να πλασάρει στην αγκαλιά του Ζόμερ. Δίχως επιθετικές εμπνεύσεις η Ισπανία καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και με τους Ελβετούς να αμύνονται μαζικά βρισκόμενοι με παίκτη λιγότερο στο γήπεδο, η παράταση ήταν αναπόφευκτη στην πρώτη αναμέτρηση για τα προημιτελικά του Euro 2020.

Η Ισπανία έχασε τεράστια ευκαιρία μόλις στο 92΄της παράτασης με τον Άλμπα να κάνει φανταστική μπαλιά στον Μορένο και τον τελευταίο να αστοχεί αμαρκάριστος από το ύψος της μικρής περιοχής. Ακόμα μια σημαντική ευκαιρία για την Ισπανία στο 95΄ με το σουτ του κορυφαίου για τους «Φούριας Ρόχας» Άλμπα να διώχνεται σε κόρνερ από τον πολύ σταθερό Ζόμερ. Πολύ καλύτερη η εικόνα της Ισπανίας στην παράταση έχοντας κάνει σε οκτώ λεπτά τις ίδιες τελικές στον στόχο που έκανε στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Μονόλογος των Ισπανών με τον Ζόμερ να κάνει τη μία σημαντική επέμβαση μετά την άλλη αρνούμενος το γκολ σε Μορένο και Οριαρθάμπαλ στο 102΄ και στο 104΄ αντίστοιχα. Η Ελβετία αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα με τον Ζόμερ να κρατάει μόνος του το 1-1 στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης! Στο 110΄ ήταν σειρά του Ροντρίγκεζ να παρέχει βοήθεια στον Ζόμερ και με δική του σπουδαία προβολή να κρατήσει το 1-1 στο σουτ του Γιορέντε. Νέα ευκαιρία για την Ισπανία στο 112΄ με τον Όλμο να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Μόλις 8 στις 23 προσπάθειες των Ισπανών στο ματς βρήκαν στόχο με τον Ζόμερ να έχει απάντηση σε όλες, εκτός του άτυχου αυτογκόλ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Συγκινητική η Ελβετία που με μπροστάρη τον Ζόμερ επιχείρησε να πετάξει ένα ακόμα φαβορί εκτός θεσμού και να πάρει την πρόκριση ξανά στα πέναλτι λίγες μέρες μετά την πρόκριση επί της πρωταθλήτριας κόσμου Γαλλίας!

Στη διαδικασία των πέναλτι οι Ισπανοί επικράτησαν με 3-2 και πήραν την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού. Ο μοιραίος των Ελβετών ήταν ο Βάργκας που έχασε το 5ο πέναλτι της ομάδας του, αφού προηγουμένως είχαν αστοχήσει Μπούσκετς και Ρόντρι από πλευράς Ισπανίας, ενώ Σερ και Ακάνζι ήταν εκείνοι που δε βρήκαν δίχτυα από για τους Ελβετούς.

Για την Ισπανία ευστόχησαν οι: ΌλμοΜορένοΟριαρθάμπαλ

Για την Ελβετία ευστόχησε ο: Γκαβράνοβιτς

Ενδεκάδες:

Ελβετία(Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Ελβέντι, Ακάνζι, Βίντμερ(Εμπάμπου 100΄), Ροντρίγκεζ, Ζούμπερ(Φάσναχτ 90+2΄), Φρόιλερ. Ζακάρια(Σαρ 100΄), Σακίρι(Σο 81΄), Σεφέροβιτς(Γκαβράνοβιτς 82΄), Εμπολό(Βάργκας 23΄)

Ισπανία(Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Λαπόρτ, Π. Τόρες(Τιάγκο 113΄), Άλμπα, Κόκε(Γιορέντε 90+2΄), Μπουσκέτς, Πέδρι(Ρόντρι 119΄), Φ. Τόρες, Σαράμπια(Όλμο 46΄), Μοράτα(Μορένο 54΄)