ATP

Με άλλη μια καθαρή νίκη ο Στέφανος στα ημιτελικά

Επιβλήθηκε του Καναδού Auger-Aliassime με 6-3, 6-3

Ούτε απέναντι στον Auger-Aliassime αντιμετώπισε προβλήματα ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος επιβλήθηκε του Καναδού με 6-3, 6-3 και εξασφάλισε μια θέση για τους αυριανούς ημιτελικούς του Barcelona Open.

Σήμερα είχε 11 winners και μόλις 9 αβίαστα λάθη.

Στο 2ο game κιόλας προηγήθηκε ο Auger-Aliassimeμε 0-1, 0-40, αλλά ο Στέφανος κατάφερε να πάρει 5 πόντους στη σειρά και να αποφύγει το break. Και στο 4ο game ο Στέφανος δυσκολεύτηκε στο σερβίς του, χωρίς να αντιμετωπίσει break points αυτή τη φορά, σε αντίθεση με τον 20χρονο Καναδό που κράτησε εύκολα το σερβίς του στα 2 πρώτα service games του.

Ένα κακό game όμως στο 5ο game από τον Auger-Aliassime, άνοιξε την πόρτα στον Στέφανο, που εκμεταλλεύτηκε την πρώτη του ευκαιρία στο ματς, έκανε break με love και πήρε το πρώτο του προβάδισμα με 3-2.

Από εκεί κι έπειτα οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν εντελώς, με τον Στέφανο όχι απλά να βγαίνει από τη δύσκολη θέση, αλλά να παίζει κυριαρχικό τένις και να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό του.

Έκανε και νέο break o Έλληνας τενίστας για να κλείσει το 1ο σετ στα 9 games, ενώ στο 2ο σετ δεν επέτρεψε στον αντίπαλό του να φτάσει σε break point και πήρε από νωρίς το break που έκρινε την τελική διαφορά, για να “ξεφύγει” με 4-1. 82 λεπτά μετά από το πρώτο σερβίς του αγώνα, ο Στέφανος “σφράγισε” την πρόκριση στο 2ο match point του, σε ακόμα ένα άνετο κράτημα σερβίς στο 9ο game του 2ου σετ.

O Sinner θα είναι ο αντίπαλος του Στέφανου, στον 2ο ημιτελικό που θα παίξει στη Βαρκελώνη, μετά το 2018 (όταν ήταν φιναλίστ).

Θα είναι η 3η φορά που θα αντιμετωπίσει τον 19χρονο Sinner, με τον οποίο έχει παίξει άλλες 2 φορές – και τις 2 στο χώμα και συγκεκριμένα στο Masters της Ρώμης. Το 2019 τον είχε κερδίσει με 6-3, 6-2, αλλά ο Sinner είχε κερδίσει τον επόμενο αγώνα τους, το 2020, με 6-1, 6-7 (9), 6-2.