ATP

Με περίπατο στα ημιτελικά ο Στεφ!

Δεν συνάντησε δυσκολίες στην επικράτησή του με 6-4, 6-2 επί του De Minaur

Χωρίς χαμένο σετ συνεχίζει την πορεία του προς τον τίτλο στη Βαρκελώνη ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που δεν συνάντησε δυσκολίες ούτε σήμερα, στην επικράτησή του με 6-4, 6-2 επί του De Minaur.

Αυτή ήταν η 9η νίκη σε ισάριθμες συναντήσεις στο tour του Τσιτσιπά επί του De Minaur, από τον οποίο έχει χάσει μόλις 3 σετ σε 9 αγώνες!

Στη σημερινή τους αναμέτρηση, ο Στεφ ήταν πολύ επιβλητικός από τη γραμμή του σερβίς, κερδίζοντας τους 21 από τους 29 πόντους στα πρώτα του σερβίς και τους 16 από τους 22 στα δεύτερα.

Αντιμετώπισε μόνο ένα break point σε ολόκληρο το παιχνίδι ο 24χρονος πρωταθλητής μας, κι αυτό ενώ ήταν μπροστά ήδη με double break στο 2ο σετ, αλλά ούτε τότε υπέστη το break. Στην αντίπερα όχθη, “έσπασε” το σερβίς του Αυστραλού μια φορά αλλά από νωρίς στο 1ο σετ και άλλες 2 στο 2ο, για να φτάσει μέσα σε 81 λεπτά στην πρόκριση.

Ήταν η 15η νίκη για τον Στεφ στη Βαρκελώνη (15-4), όπου ήταν φιναλίστ το 2018 και το 2021.

Αύριο, θα διεκδικήσει την 3η του πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης, μετά από το 2018 και το 2021, όταν είχε χάσει στον τελικό από τον Rafael Nadal.

Στον αυριανό ημιτελικό θα αντιμετωπίσει τον Lorenzo Musetti, που νωρίτερα πήρε με walkover την πρόκριση για την 4άδα, εξαιτίας της απόσυρσης του Jannik Sinner από το τουρνουά.

Ούτε απέναντι στον Musetti έχει ήττα ο Τσιτσιπάς, που ήταν νικητής και στις 3 προηγούμενες αναμετρήσεις τους για το tour.