CONFERENCE LEAGUE

Με προβάδισμα πρόκρισης (0-2) έφυγε από την Κύπρο η Γουέστ Χαμ

Όλα ανοιχτά για Άντερλεχτ και Βιγιαρεάλ

Δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στο πρώτο της παιχνίδι για τη φάση των «16» του Conference League κόντρα στη Γουέστ Χαμ η ΑΕΚ Λάρνακας.

Οι Κύπριοι πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση στην εντός έδρας αναμέτρηση με τους Λονδρέζους, αλλά πληγώθηκαν από τον Αντόνιο, ο οποίος σκόραρε και τα δύο γκολ που χάρισαν σημαντικότατο προβάδισμα πρόκρισης στους Λονδρέζους (0-2).

Η ΑΕΚ ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη, με ένα άστοχο μακρινό σουτ του Λέντες στο 12′, ενώ στο 19′ η κεφαλιά του Λόπες πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αρεολά. Ωστόσο, η Γουέστ Χαμ ήταν εκείνη που πήρε το προβάδισμα στο 36′, όταν μετά από σέντρα ακριβείας του Μπενραχμά, ο Αντόνιο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, για το 0-1. Και σαν να μην έφτανε αυτό, ο Άγγλος επιθετικός σκόραρε ξανά στο 45’+1′, με πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής που άφησε άγαλμα τον Πίριτς.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Γουέστ Χαμ έχασε ευκαιρίες για να σκοράρει και τρίτο γκολ, με τους Αντόνιο (48′), Μπενραχμά (49′) και Μπόουεν (61′), πριν οι γηπεδούχοι απειλήσουν με κεφαλιά του Φαράζ, στο 71′. Στο 89′ η Τσισκόφσκι σούταρε στην κίνηση από πολύ καλή θέση, αλλά είδε τον Αρεολά να αποκρούει, με το 0-2 να παραμένει μέχρι τέλους.

Ορθάνοιχτη η υπόθεση-πρόκριση στο ζευγάρι της Άντερλεχτ με τη Βιγιαρεάλ, μετά το μεταξύ τους 1-1 στις Βρυξέλλες. Ο Τριγκέιρος έδωσε το προβάδισμα στο «κίτρινο υποβρύχιο» στο 28′, μετά από υπέροχη ομαδική προσπάθεια και ιδανική ασίστ του Τσουκουέζε, πριν ο Ντρέγερ ισοφαρίσει με φανταστική μακρινή βολίδα, στο 57′.

Με μικρό προβάδισμα πρόκρισης έφυγε από τη Μολδαβία και την έδρα της Σέριφ η Νις, η οποία επικράτησε 1-0 χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Αμράουι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στο πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι του προπονητή της, Ντιντιέ Ντιγκάρ, η ομάδα της Νίκαιας παρουσιάστηκε κυνική, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά. Η Σέριφ πίεσε και ισοφάρισε στο 87′, αλλά το γκολ της ακυρώθηκε μετά από υπόδειξη των VAR, για οφσάιντ.