ΟΦΗ

Μεγάλο διπλό του Ατρόμητου στο Ηράκλειο, 1-0 τον ΟΦΗ

Παρά τη διακοπή η βαθμολογική ανυπαρξία για τον ΟΦΗ εντός έδρας συνεχίζεται

Τιμώρησε τον ΟΦΗ ο Ατρόμητος! Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και τις ευκαιρίες αλλά τους έλειψε η ουσία, με τους Περιστεριώτες να φεύγουν από το «Θ. Βαρδινογιάννης» με σπουδαίο διπλό (0-1) και να μειώνουν την απόσταση από την εξάδα στους τέσσερις βαθμούς.

Ένα φοβερό βολέ του Έρλινγκμαρκ ήταν αρκετό για την κυνική ομάδα του Κρις Κόλμαν ώστε να πάρει τους τρεις βαθμούς, με τον ΟΦΗ να έχει δοκάρι με τον Ντίκο και συνολικά να είναι καλύτερος.

Στους 10 βαθμούς και πολύ χαμηλά στη βαθμολογία παρέμεινε η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας που την επόμενη αγωνιστική παίζει με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, ενώ ο Ατρόμητος που έφτασε τους 18, φιλοξενεί τον ΠΑΟΚ.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 3-5-2 κατέβασε τον ΟΦΗ ο Νταμπράουσκας. Ο Μανδάς κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα την τριάδα των στόπερ αποτελούν οι Πασαλίδης, Διαμαντής και Βούρος με τους Μαρινάκη (αριστερά) και Λάρσον (δεξιά) στα άκρα. Στην μεσαία γραμμή οι Ντιουσέ, Μεγιάδο, Τοράλ και επιθετικό δίδυμο τους Ντίκο, Μπιφουμά.

Με 4-3-3 κατέβασε τον Ατρόμητο ο Κόλμαν. Ο Γιαννιώτης κάτω από τα δοκάρια, με την τετράδα στην άμυνα να αποτελούν οι Κεσχρίντα, Χατζηϊσαϊας, Μαυρομμάτης, Ντε Μποκ. Στα χαφ βρίσκονται οι Γκονζάλες, Έρλινγκμαρκ, Φριντζόνσον, ενώ στην επιθετική τριπλέτα οι Ρομπάιγ, Ροτάριου, Τζαβίδας.

Νευρικό ξεκίνημα από τις δύο ομάδες στο ματς. Αρκετά λάθη στον χώρο της μεσαίας γραμμής, μονομαχίες και μια διάθεση να πάρουν μικρά ρίσκα συνέθεταν το σκηνικό του πρώτου τετάρτου, όπου ο ρυθμός ήταν αργός. Ένα σουτ του Ντίκο που έδιωξε ο Γιαννιώτης ήταν η μοναδική φάση στο πρώτο μισό του α’ ημιχρόνου, με τον ΟΦΗ να έχει τον έλεγχο και τον Ατρόμητο να ψάχνεται περισσότερο στην κόντρα.

Οι Κρητικοί ήταν πιο απειλητικοί, αλλά τα χαλούσαν όταν έφταναν στην περιοχή και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι Περιστεριώτες. Ήταν το 43ο λεπτό της αναμέτρησης όταν η άμυνα του ΟΦΗ έδιωξε, με τον Έρλινγκαμαρκ να πιάνει φοβερό βολέ έξω από την περιοχή και να εκτελεί τον Μανδά για το προβάδισμα του Ατρομήτου (0-1) στο πρώτο μέρος.
Καλύτερος ήταν ο ΟΦΗ και στο δεύτερο μέρος, πίεζε πάρα πολύ και απειλούσε συνεχώς την εστία του Γιαννιώτη. Μάλιστα, στο 51’ ο Βούρος βρήκε δίχτυα κάνοντας το 1-1, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στην συνέχεια του αγώνα η ομάδα της Κρήτης είχε πάρει μέτρα στο γήπεδο και προσπαθούσε να φτιάξει ευκαιρίες για γκολ. Ο Λάρσον στο 64’ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Γιαννιώτης είπε «όχι». Ένα λεπτό αργότερα ο Ντίκο σούταρε εκ νέου μέσα από την περιοχή του Ατρόμητου, με την μπάλα να σταματάει στο αριστερό δοκάρι!

Οι δυο προπονητές έκαναν αλλαγές, ο ρυθμός έπεσε, ωστόσο η ΟΦΗ έψαχνε μέχρι το τελευταίο λεπτό το γκολ της ισοφάρισης, αλλά ο Ατρόμητος κράτησε με νύχια και με δόντια το προβάδισμά του μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Κάπως έτσι οι Περιστεριώτες έφυγαν από την Κρήτη με σπουδαίο διπλό, πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο την εξάδα, ενώ αντίθετα ο ΟΦΗ παρέμεινε στα χαμηλά της βαθμολογίας.

MVP: Ο Χατζηϊσαΐας ήταν εξαιρετικός, κυριαρχώντας στο εναέριο παιχνίδι, ενώ συνολικά είχε καίριες επεμβάσεις και κατάφερε παρέα με τους συμπαίκτες του να κρατήσει το μηδέν ως το φινάλε και μια μεγάλη νίκη.

Η σφυρίχτρα: Ο Τζήλος δεν είχε κάποια δύσκολη φάση συνολικά και διαχειρίστηκε καλά το παιχνίδι.