NBA

Nέα εντός έδρας ήττα οι Λέικερς, από τους Ράπτορς 114-121

Νέες ενοχλήσεις στον αστράγαλο ο ΛεΜπρόν Τζέιμς

Στη σκιά της μεγάλης νίκης των Μπακς με μια θαυμάσια εμφάνιση από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο οι Ράπτορς επικράτησαν 121-114 των Λέικερς και οι Μπλέιζερς 129-119 των Σέλτικς στα άλλα σημαντικότερα παιχνίδια του ΝΒΑ που έγιναν τα ξημερώματα.

Οι Ράπτορς είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Κάιλ Λάουρι, ο οποίος με μια εμφάνιση από τα παλιά, τους οδήγησε σε μια μεγάλη νίκη στο Λος Αντζελες απέναντι στους πρωταθλητές Λέικερς.

Ο Λάουρι τελείωσε το παιχνίδι με 37 πόντους, 11 ασίστ, 2 ριμπάουντ και έπαιξε καταλυτικό ρόλο για να έρθει αυτή η νίκη. Ωστόσο δεν ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας καθώς ο Σιάκαμ πέτυχε 39 πόντους ενώ «κατέβασε» και 13 ριμπάουντ.

Οι Λέικερς που ανησυχούν, βλέποντας τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να αποχωρεί νωρίτερα από την ολοκλήρωση του αγώνα, αισθανόμενος ενοχλήσεις στον δεξί αστράγαλό του. Τον ίδιο που τον κράτησε εκτός για σχεδόν 20 αγώνες. Σε περίπου 27 λεπτά είχε 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ενώ ο Κούζμα ήταν ο πρώτος σκόρερ τους με 24 πόντους.Ο Ντείβις πρόσθεσε 12 (5/16 σουτ) και ο Ντράμοντ 19 με 11 ριμπάουντ.

Την ίδια στιγμή οι Μπλέιζερς κατάφερναν να πάρουν μια μεγάλη νίκη απέναντι στους Σέλτικς με 119-129 και να κάνουν ένα μεγάλο βήμα για να πάρουν τελικά ένα εισιτήριο για μια θέση στα πλέι-οφ. Στην τέταρτη νίκη στη σειρά για την ομάδα του Πόρτλαντ έπαιξε ρόλο η παρουσία των ΜακΚόλουμ και Λίλαρντ οι οποίοι συνολικά πέτυχαν 59 πόντους.

Ο ΜακΚόλουμ είχε 33 εκ των οποίων τους 10 στην τελευταία περίοδο και ο Λίλαρντ 26. Για τους Σέλτικς που έπαιξαν για άλλο ένα ματς χωρίς τον Κέμπα Γουόκερ, είχαν καλύτερο παίκτη τον Τέιτουμ με 33 πόντους, ο οποίος όμως στάθηκε και άτυχος καθώς συγκρούστηκε με τον Μπράουν περίπου 40 δεύτερα πριν το τέλος και αποχώρησαν με τον τελευταίο να κουτσαίνει.