ΔΙΕΘΝΗ

Νέα ήττα για τους «reds», που έχασαν την μπάλα κόντρα στη Γουλβς (3-0)

Λύγισε την Κρίσταλ Πάλας η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (2-1)

Κατήφορος δίχως τέλος για τη Λίβερπουλ. Απέφυγε το εμπόδιο της Κρίσταλ Πάλας η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η Γουλβς επικράτησε 3-0 στο «Μολινό» των «reds» που δεν λένε να σηκώσουν με τίποτα κεφάλι, γνωρίζοντας την 3η ήττα στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Premier League με παρένθεση το 0-0 κόντρα στην Τσέλσι. Νίκη-ανάσα για τους «λύκους».

Η ομάδα του Κλοπ πλήρωσε σε σημαντικό βαθμό το τραγικό ξεκίνημα στο παιχνίδι, καθώς στο 12’ βρέθηκε να χάνει με 2-0. Μόλις στο 5’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, με τον Χι Τσαν να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Άλισον έπειτα από κόντρα στον Μάτιπ.

Επτά λεπτά μετά, ο Ντόουσον είδε την μπάλα να του στρώνεται μετά από κόντρα στον Χάκπο και σκόραρε από κοντά. Η Λίβερπουλ δεν κατάφερε να αντιδράσει στο α’ μέρος και το έκανε -δίχως να το εξαργυρώσει- μετά το πρώτο τέταρτο του β’ ημιχρόνου, με τον Νούνιες να χάνει εξαιρετική ευκαιρία στο 67’. Ο Νέβες με πλασέ στο 71’ αποτελείωσε τους φιλοξενούμενους, όταν μετά από λάθος του Μπάιτσετιτς, οι γηπεδούχοι βγήκαν εξαιρετικά στην κόντρα με Μουτίνιο και Τραορέ. Ο Ποντένσε μπήκε στο ματς στο 83′ και ο Τσιμίκας στο 86′.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 2-1 της Κρίσταλ Πάλας εντός έδρας, επιστρέφοντας στις νίκες στο πρωτάθλημα μετά το 3-2 από την Άρσεναλ και ενώ από τότε μεσολάβησαν δύο προκρίσεις σε Λιγκ Καπ (Νότιγχαμ Φόρεστ) και Κύπελλο (Ρέντινγκ). Στο 7’ άνοιξε το σκορ ο Μπρούνο Φερνάντες με πέναλτι, το οποίο κέρδισαν για χέρι του Ζιούζ.

Ο Ράσφορντ έχασε μεγάλη ευκαιρία από κοντά στο 56’, αλλά δεν συνέβη το ίδιο και στο 62’, κάνοντας το 2-0 από ασίστ του Σο. Ο Κασεμίρο άφησε με παίκτη λιγότερο την ομάδα του Τεν Χάαγκ στο 70’ δεχόμενος απευθείας κόκκινη και έξι λεπτά μετά ο Σλουπ μείωσε το σκορ, αλλά η Γιουνάιτεντ κατάφερε να προστατέψει το προβάδισμά της.

Μεγάλο διπλό και ανάσα για τη Λέστερ, η οποία επικράτησε 4-2 της Άστον Βίλα. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δις, με τον Γουότκινς να ανοίγει το σκορ στο 9’ έπειτα από δοκάρι του Μπουέντια, ενώ ο Μάντισον ισοφάρισε στο 12’ μετά από λάθος του Καμαρά.

Ο Σούταρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του έπειτα από προσπάθεια του Γουότκινς στο 32’, 2-1. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τελευταίο λόγο τόσο στο ματς, αλλά και στο πρώτο μέρος. Ο Ιεανάτσο ισοφάρισε στο 41’ μετά από ωραία κάθετη του Μπαρνς και στις καθυστερήσεις ο Τετέ έκανε το 2-3. Τα πάντα τελείωσαν στο 79’ με τον Πρατ να μην χαρίζεται μετά από λάθος του Μορένο.

Η Μπράιτον λύγισε την Μπόρνμουθ με γκολ του Μιτόμα με κεφαλιά στο 87’ και παρέμεινε σε τροχιά Ευρώπης. Ξεκάθαρα ανώτεροι οι γηπεδούχοι σε ολόκληρο τον αγώνα, στον οποίο έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, ενώ δεν απειλήθηκαν πολύ. Η Μπρέντφοτντ επικράτησε 3-0 της Σαουθάμπτον, με τα γκολ από Μι (41’), Εμπουεμό (44’) και Γένσεν (80’).