Νίκες για Άιντραχτ και Ουνιόν

Τριπλή ισοβαθμία πίσω από την Μπάγερν

Μπορεί να δυσκολεύτηκε στην εντός έδρας αναμέτρηση με την ουραγό της Bundesliga, Σάλκε, ωστόσο η Άιντραχτ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-0, χάρη στην οποία ξεπέρασε την Φράιμπουργκ και εκμεταλλεύτηκε την χθεσινή (20/1) ισοπαλία της Μπάγερν Μονάχου, μειώνοντας στους 5 βαθμούς τη διαφορά της από την κορυφή.

Η ομάδα της Φρανκφούρτης ευτύχησε να προηγηθεί στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης χάρη σε μια πάρα πολύ γρήγορη αντεπίθεση και εντυπωσιακή ατομική ενέργεια του Λίντστρομ, ο οποίος τελείωσε και τη φάση ιδανικά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στη συνέχεια η Σάλκε πίεσε και δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε ποτέ να βρει απάντηση και οi Μπορέ (83′) και Μπούτα (90’+1′) σκόραραν στην «τελική ευθεία« του ματς, αναγκάζοντας τη Σάλκε στην 11η ήττα της σε 16 αγωνιστικές.

Από την άλλη, κάθε άλλο παρά ιδανική ήταν η επιστροφή της Φράιμπουργκ στο 2023, γνωρίζοντας πολύ βαριά ήττα με 6-0 στην έδρα της Βόλφσμπουργκ και πέφτοντας από τη 2η στην 4η θέση της βαθμολογίας, 5 βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο Μπάγερν. Οι «λύκοι» άνοιξαν το σκορ στο 2ο κιόλας λεπτό με κεφαλιά του Βίμερ, πριν ο Βιντ χτυπήσει δύο φορές (28′, 37′), διαμορφώνοντας το 3-0. Ο Γκέρχαρτ έκανε το 4-0 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (56′), πριν οι Μπάκου (81′) και Βόλντσμιντ (πεν, 90’+4′) ολοκληρώσουν τον θρίαμβο των γηπεδούχων, οι οποίοι ανέβηκαν 6οι.

Σημαντικότατο τρίποντο στη μάχη της παραμονής πήρε η Μπόχουμ, η οποία επικράτησε 3-1 της Χέρτα, αφήνοντάς τη στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας. Ο Τουσάρ σκόραρε για τους πρωτευουσιάνους στο 11′ αλλά το γκολ του ακυρώθηκε μέσω VAR, ενώ στο 22′ ο Χόφμαν άνοιξε το σκορ για την Μπόχουμ. Ο Σλότερμπεκ έκανε το 2-0 στο 44′ και ο Χόφμαν σκόραρε ξανά στο 57′, για το 3-0, ενώ ο Σερντάρ απλώς μείωσε για το τελικό 3-1 στο 87′.

Η Ουνιόν Βερολίνου πήρε τεράστια νίκη με ανατροπή και δύο γκολ στα τελευταία λεπτά επί της Χόφενχαϊμ (3-1), πιάνοντας στους 30 βαθμούς τις Φράιμπουργκ και Άιντραχτ. Ο Σιεμπατσέου αστόχησε σε πέναλτι στο 25′ και ο Μπεμπού σκόραρε για το προβάδισμα της Χοφενχάιμ στο 43′, ενώ η Ουνιόν ισοφάρισε στο 73′ με τον Ντοέκι και τελικά πήρε το μεγάλο τρίποντο με τον ίδιο ποδοσφαιριστή να σκοράρει ξανά, στο 90ό λεπτό.

Άιντραχτ-Σάλκε 3-0

Τέλος στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Στουτγκάρδη και Μάιντς, με τον Έλληνα κεντρικό αμυντικό, Κωνσταντίνο Μαυροπάνο, να αγωνίζεται σε ολόκληρο το παιχνίδι.