GRAND SLAM

Νίκη-πρόκριση του Τσιτσιπά στους 16

Νίκη επί του Benoit Paire με 6-3, 7-5, 6-7 (2), 6-4,

Δεν ήταν εύκολος αγώνας, όμως ο Στέφανος Τσιτσιπάς ανταπεξήλθε και πήρε τη νίκη επί του Benoit Paire με 6-3, 7-5, 6-7 (2), 6-4, για να προκριθεί στους “16” καλύτερους του Australian Open.

Για 2 ώρες και 42 λεπτά χρειάστηκε να μείνει ο Στεφ στη Rod Laver Arena, σε μια πολύ δύσκολη μέρα όσον αφορά τις καιρικές συνθήκες, αφού οι θερμοκρασίες σήμερα ήταν πολύ υψηλές στη Μελβούρνη.

Δεν κινδύνεψε άμεσα ο Έλληνας πρωταθλητής, που πέτυχε 21 άσους, 47 winners και έκανε μόνο 26 αβίαστα λάθη, αφού απειλήθηκε μόνο 2 φορές με break point και δεν έχασε κανένα service game του. Παρόλα αυτά υπήρξε πίεση από τον Paire που έπαιξε πολύ καλά, γέμισε τα 3 τελευταία σετ και κέρδισε το ένα στο tie-break.

Πιο αναλυτικά, ο Στέφανος πραγματοποίησε ιδανικό ξεκίνημα στο ματς και προηγήθηκε με 0-3, 15-40 τα πρώτα λεπτά, έχοντας διπλή ευκαιρία για να φτάσει από πολύ νωρίς στο διπλό break. O Paire δεν επέστρεψε σ’ αυτό το σετ, κατάφερε ωστόσο να διατηρήσει τη διαφορά του ενός break, κάτι που ήταν σημαντικό για την ψυχολογία του στη συνέχεια του παιχνιδιού.

Στο 2ο σετ και οι δυο παίκτες είχαν χαμένες ευκαιρίες για break νωρίς, με τον Στέφανο τελικά να φτάνει σε ένα ακόμα break στο 11ο game και να αποκτά καθοριστικό προβάδισμα με 6-5. Χωρίς πρόβλημα, με ένα love service game έκανε το 2-0 σετ ο 23χρονος πρωταθλητής μας, πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο στη νίκη.

Δεν το έβαλε κάτω ο Paire, που έσωσε 2 break points στο 3ο σετ, στο 5ο (2-2, 30-40) και στο 9ο game (4-4, 40-A), για να μείνει στο παιχνίδι. Έκανε αργότερα ένα αψεγάδιαστο tie-break, το οποίο κατέκτησε με 7-2, για να δώσει και “παράταση” μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Δεν πτοήθηκε ο Στέφανος που ήταν πολύ καλός στο 4ο σετ. Δεν κινδύνεψε σε κανένα game από τη γραμμή του σερβίς και απείλησε από νωρίς για break. Ο Paire πάλεψε και αυτό το σετ, έσβησε το break point στο 2ο game και έμεινε κοντά στον Στέφανο έως το 4-4, ο Έλληνας τενίστας όμως έκανε το break στο 10ο game και έκανε το τελικό 6-4, για να ολοκληρώσει την αποστολή του.

Αυτή ήταν η 13η νίκη του Τσιτσιπά, σε 17 αναμετρήσεις στο Australian Open (13-4). Για 3η φορά μπήκε στους “16” της Μελβούρνης και αξίζει να σημειωθεί πως οι δυο προηγούμενες ήταν το 2019 και το 2021, τις χρονιές που έφτασε έως τα ημιτελικά του τουρνουά.

Στον 4ο γύρο ο Έλληνας παίκτης θα αντιμετωπίσει τον Taylor Fritz, που μετά από μια μεγάλη μάχη στα 5 σετ, κατάφερε να επικρατήσει του Roberto Bautista Agut με 6-0, 3-6, 3-6, 6-4, 6-3.

Θα είναι η 3η φορά που ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσε τον Fritz στο tour, έχοντας καλή προϊστορία απέναντί του με 2 νίκες σε ισάριθμα ματς, για το Laver Cup και για το Masters του Παρισιού το 2019.