Νίκη στο «Μεστάγια» στο 93′ η Μπαρτσελόνα!

O Λεβαντόφσκι το γκολ… buzzer-beater

Ένα «χρυσο» γκολ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων χρειάστηκε η Μπαρτσελόνα, για να κάμψει την αντίσταση της Βαλένθια και να φύγει με το διπλό (0-1) από το «Μεστάγια», λίγες μέρες μετά τον αποκλεισμό της από τη συνέχεια του Champions League.

Οι «μπλαουγκράνα» είχαν την υπεροχή αλλά δυσκολευόντουσαν να διασπάσουν την πολυπρόσωποι άμυνα των «νυχτερίδων», με τον Πολωνό επιθετικό να δίνει τη λύση στο 93′, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα μετά από όμορφη σέντρα του Ραφίνια. Με αυτή τη νίκη, η Μπαρτσελόνα έφτασε τους 31 βαθμούς, πιάνοντας τη Ρεάλ Μαδρίτης (παίζει την Κυριακή στις 17:15 με την Τζιρόνα, στο «Μπερναμπέου»).

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης τιμήθηκε ο πρώην επιθετικός των δύο ομάδων, Νταβίντ Βίγια, με τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν στην κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά. Ο Φατί δεν κατάφερε να νικήσει τον Μαμαρντασβίλι σε τετ-α-τετ στο 13′, ενώ στο 18′ ο Καβάνι αποχώρησε τραυματίας για τους γηπεδούχους. Στο 23′ ο Φατί σκόραρε, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε από το VAR για οφσάιντ, ενώ στο 44′ μια κεφαλιά του Λεβαντόφσκι σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 50′ ο Λίνο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τερ Στέγκεν, αλλά το VAR ακύρωσε και αυτό το γκολ, αυτή τη φορά για χέρι. Με το πέρασμα των λεπτών η Βαλένθια κλεινόταν περισσότερο και η πίεση της Μπαρτσελόνα αυξανόταν, με τον Φεράν Τόρες να μην μπορεί να σκοράρει από πολύ κοντά, στο 85′. Τελικά, στο 93′ ο Ραφίνια σέντραρε από τα αριστερά και ο Λεβαντόφσκι με προβολή έκανε το 0-1, χαρίζοντας τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του Τσάβι!