CHAMPIONS LEAGUE

Νίκησε τη Σάλτσμπουργκ και συνεχίζει να ελπίζει η Βόλφσμπουργκ!

Η Βόλσφσμπουργκ επικράτησε 2-1 της Σάλτσμπουργκ στη «Φολσβάγκεν Αρίνα».

Η Βόλφσμπουργκ νίκησε 2-1 στη Γερμανία τη Σάλτσμπουργκ για την τέταρτη αγωνιστική του έβδομου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ και πλησίασε στο -2 στην κορυφή τους Αυστριακούς.

Μόλις στο 4’, ο Γκέρχαρντ έκανε την ατομική προσπάθεια από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή και γύρισε την μπάλα στον επερχόμενο Μπακού, που σε κενή εστία έκανε το 1-0. Οι Αυστριακοί βγήκαν μπροστά και άρχισαν να πιέζουν την εστία του Καστέλς, δημιουργώντας ευκαιρίες στην εστία των «λύκων». Έτσι, στο 30΄, η απίθανη εκτέλεση φάουλ του Βέμπερ έφερε το 1-1 για την πρωταθλήτρια Αυστρίας. Η Σάλτσμπουργκ πίεσε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου χωρίς να αλλάξει κάτι.

Ο Αντεγέμι δημιουργούσε ευκαιρίες για τη Σάλτσμπουργκ στην άρχη της επανάληψης, όμως στο 60΄μια αντεπίθεση της Βόλφσμπουργκ έφερε τον Νμετσά να σουτάρει στην κλειστή γωνία και να κάνει το 2-1 για τους «λύκους». Η Σάλτσμπουργκ άρχισε να πιέζει «ασφυκτικά» και ο Καστέλς έκανε κάποιες καλές επεμβάσεις, όμως οι Αυστριακοί έμεναν εκτεθειμένοι στις αντεπιθέσεις των Γερμανών, που δημιούργησαν σημαντικές ευκαιρίες, όμως οι γηπεδούχοι άντεξαν στα τελευταία λεπτά στην πίεση και μείωσαν στο -2 στη δεύτερη θέση.