ΒΟΛΕΪ

Ο Άθλος Ορεστιάδας επικράτησε 3-1 σετ του ΟΦΗ

Την πρώτη του καθαρή νίκη στη Volley League πανηγύρισε ο Άθλος Ορεστιάδας

Tις νίκες του στο πρωτάθλημα «ζευγάρωσε» ο Άθλος Ορεστιάδας. Η ομάδα του Ηλία Κρεούζη επικράτησε 3-1 σετ του ΟΦΗ στο κατάμεστο «Νίκος Σαμαράς» για την 7η αγωνιστική, πετυχαίνοντας την πρώτη καθαρή του νίκη στη Volley League και δεύτερη διαδοχική τη φετινή σεζόν, σε αντίθεση με τους Κρητικούς που έχουν γευτεί μόλις μια φορά τη χαρά της νίκης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα του Ηλία Κρεούζη έδειξε τις διαθέσεις της από το πρώτο κιόλας σετ καταφέρνοντας να πάρει «βραχεία» κεφαλή τριών πόντων την οποία και διεύρυνε μετά από τις εξαιρετικές άμυνες και το οργανωμένο μπλοκ κάνοντας το 20-15. Εκεί, φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να προβάλουν ιδιαίτερη αντίσταση και το σετ ολοκληρώθηκε με τη μέγιστη διαφορά που ήταν οι 7 πόντοι, για το 25-18.

Το έργο συνεχίστηκε και το δεύτερο σετ, με τον Αλγκούλ και τον Κάιο να δίνουν ρεσιτάλ πάνω από το φιλέ, ενώ Κασσαμπαλής και Γκλάντστοουν ήταν αδιαπέραστοι στην υποδοχή. Παρά το αρχικό προβάδισμα του ΟΦΗ με 4 πόντους, οι γηπεδούχοι βρήκαν τις αναγκαίες λύσεις και κατάφεραν να φέρουν το σκορ στα ίσια και μάλιστα να το ανατρέψουν στα μέσα του σετ κάνοντας το 18-15. Όπως ήταν φυσιολογικό, οι Κρητικοί «κατέρρευσαν» από το σημείο εκείνο και έπειτα και το σετ πήγε στον Άθλο με 25-17 για το 2-0.

Στο τρίτο σετ ο ΟΦΗ έπαιζε την… ύπαρξη του στον αγώνα και κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του -4 και να πάρει προβάδισμα ενός πόντου (15-14). Καθοριστική ήταν η συμβολή του Αμπράο και του Αραμπόπουλου από τη γραμμή του σερβίς, με τον Άθλο από την άλλη να πετά στα σκουπίδια τα προβαδίσματα που είχε. Το σετ πήρε άγρια ομορφιά αλλά και… παράταση με τον ΟΦΗ να πανηγυρίζει στο τέλος την κατάκτηση του με 28-26 μειώνοντας σε 2-1.

Ο Άθλος Ορεστιάδας, δεν είχε διάθεση για περιπέτειες και μπήκε αποφασισμένος στο τέταρτο σετ για να καθαρίσει το παιχνίδι. Οι Κρητικοί, προηγήθηκαν στην αρχή του σετ όμως οι παίκτες του Ηλία Κρεούζι πάτησαν γκάζι και έφυγαν στο +4. Οι φιλοξενούμενοι, κατάφεραν να «ροκανίσουν» τη διαφορά, όμως το μπλοκ και το σερβίς των παικτών του Άθλου ήταν εκείνο που έκρινε το ματς δίνοντας την νίκη στην ομάδα της Ορεστιάδας με 25-17 για το 3-1.

Τα σετ: 25-18, 25-17, 26-28, 25-17