Ο Κολοσσός επικράτησε 77-64 του Άρη

Ένα ακόμα βήμα για να τερματίσει στην πρώτη τετράδα

Με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, οι Ροδίτες υπέταξαν τον Άρη (77-64) για τη 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και ανέβηκαν στο 10-5.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Καντζούρη οι Μίλερ (17 πόντοι, 11 ριμπάουντ), Ποτ (10 πόντοι, 7 ασίστ) και Μομίροφ (14 πόντοι).Από την άλλη, για τους Θεσσαλονικείς, που υποχώρησαν στο 6-9, διασώθηκαν οι Κάουαν (24 πόντοι) και Χάνλαν (20 πόντοι, 9 ριμπάουντ).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και πήραν μικρό προβάδισμα (7-2 στο 3’), ωστόσο στη συνέχεια επιδόθηκαν σε μια σειρά από λανθασμένες ενέργειες και άστοχες προσπάθειες. Με τον Χάνλαν να παίρνει μπρος επιθετικά, ο Άρης έτρεξε επιμέρους σκορ 12-4 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (13-16).

Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν το κρεσέντο τους και με σερί 11-0, εκτοξεύτηκαν στο +9 (20-29) στα μισά της 2ης περιόδου. Παρ’ όλα αυτά, ο Κολοσσός αντέδρασε και με πλουραλισμό στο σκοράρισμα, πέτυχε 14-3 και ανέκτησε το προβάδισμα στο φινάλε του ημιχρόνου (34-32).

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν και στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, με τους Ροδίτες να έχουν ελαφρύ προβάδισμα. Με τον Φλόιντ να μπαίνει στην εξίσωση επιθετικά, οι παίκτες του Καντζούρη έτρεξαν 9-2 και απέκτησαν διψήφια διαφορά (54-44 στο 26’). Από την άλλη, πήρε μπρος ο Κάουαν και κράτησε όρθιο τον Άρη, που μείωσε στο -6 (58-52) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην εκκίνηση της 4ης περιόδου, οι «θαλασσί» ανέκτησαν τη διψήφια διαφορά τους (64-54 στο 32’) με τους ψηλούς να δίνουν λύσεις κάτω από τη ρακέτα. Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν και μείωσαν (64-59 στο 35’), ωστόσο σε εκείνο το σημείο ανέλαβαν δράση οι Μίλερ και Μομίροφ, που εκτέλεσαν τους φιλοξενούμενους και οδήγησαν τον Κολοσσό στην άνετη νίκη (77-64).

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 34-32, 58-52, 77-64.

Κολοσσός-Άρης 77-64