Ο Ολυμπιακός συνέτριψε 101-58 το Λαύριο

Σκόραραν και οι δώδεκα που αγωνίστηκαν από τους Πειραιώτες

Με ένα καταιγιστικό δεύτερο ημίχρονο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 60-18, ο Ολυμπιακός συνέτριψε 101-58 το Λαύριο, για το 13-1 στη Stoiximan Basket League και ενόψει του Final Four του Κυπέλλου.

Πολύ ανταγωνιστική η ομάδα του Σερέλη στο πρώτο μέρος, με τους «ερυθρόλευκους» να… καθαρίζουν το ματς στην τρίτη περίοδο με ένα 29-6 που από το +1 (40-41) τους έστειλε στο +24 (70-46).

Σκόραραν και οι δώδεκα που αγωνίστηκαν από τους Πειραιώτες, με τον Ντόρσεϊ να ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους. Από 12π. είχαν οι Ζαν-Σαρλ και Λούντζης, με τον Γάλλο να κατεβάζει και 12 ριμπάουντ.

Από την άλλη, αυτή ήταν η τρίτη σερί ήττα για το Λαύριο που υποχώρησε στο 5-9. Πρώτος σκόρερ ο Περσίδης με 11 πόντους.

Με τρομερή αστοχία από την περιφέρεια ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, αλλά παράλληλα έκανε «θραύση» στα επιθετικά ριμπάουντ και γι’ αυτό είχε από νωρίς το προβάδισμα (13-5). Στη συνέχεια, το Λαύριο έβγαλε αντίδραση και πλησίασε στο καλάθι (13-11), με τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο για το +7 (20-13) και τον Πιλάβιο να διαμορφώνει το 20-15 της πρώτης περιόδου.

Με τα τρίποντα των Λούντζη και Ντόρσεϊ, οι Πειραιώτες ξέφυγαν στο +8 (26-18) στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Όμως, στη συνέχεια οι παίκτες του Μπαρτζώκα έκαναν πολλά και εύκολα λάθη, με τους φιλοξενούμενους να τα εκμεταλλεύονταν με σουτ από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά (28-29), στο 15’. Ο Ολυμπιακός συνέχισε το ίδιο νωθρά και στις δύο πλευρές του παρκέ, όχι όμως το Λαύριο, το οποίο παίζοντας πολύ σωστά και βγάζοντας ενέργεια πήγε στο +4 (36-40), στο 18’. Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι έβγαλαν απανωτές άμυνες και με τον Λούντζη πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με την ελάχιστη διαφορά (41-40).

Ολυμπιακός-Λαύριο 101-58

Πιο συγκεντρωμένος στην άμυνα και με τον Φαλ να κάνει την πρώτη παρουσία στο ματς ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος, κάνοντας επιμέρους σκορ 11-2 για το +10 (52-42), στο 23’. Από εκείνο το σημείο, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, παίζοντας με πολλή ενέργεια και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο, με τη διαφορά να ξεφεύγει στο +19 (63-44), στο 28’. Η μόνη αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν δύο βολές από τον Πίπεν, με τους Σλούκα και Λαρεντζάκη να στέλνουν τους Πειραιώτες στο +24 (70-46), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο ίδιο τέμπο συνέχισαν οι «ερυθρόλευκοι» και στο τέταρτο δεκάλεπτο, ελέγχοντας απόλυτα την κατάσταση, με το Λαύριο να χάνει την επαφή του με το καλάθι στο 35’ και το τελικό σκορ να ήταν το 101-58.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-40, 70-46, 101-58