EUROLEAGUE

O Παναθηναϊκός επικράτησε 62-59 στην Τουρκία της Φενέρ

Πρώτος σκόρερ ο Παπαπέτρου με 21 πόντους και 6 ασίστ

Προφανώς η ουσία δεν αλλάζει για τον φετινό Παναθηναϊκό, αλλά η σεζόν έκλεισε με ένα χαμόγελο. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη επικράτησε 62-59 στην Πόλη της Φενέρ χάρη στην τρίποντη-βόμβα του Μέικον στην τελευταία επίθεση και ολοκλήρωσε τη χρονιά με 9-19, αποφεύγοντας την τελευταία θέση και τερματίζοντας 13ος.

Οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο του ματς, με εξαίρεση το τραγικό τρίτο δεκάλεπτο που σημείωσαν μόλις 6(!) πόντους και παρά το ότι ο αγώνας φαινόταν χαμένος στην τέταρτη περίοδο, όταν η Φενέρ πήρε διαφορά 8 πόντων (56-48), επέστρεψαν και με το τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ πήραν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ ο Παπαπέτρου με 21 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Παπαγιάννης είχε 14 πόντους με 12 ριμπάουντ και 4 τάπες. Ο Μέικον που έκρινε το ματς, είχε 12 πόντους και 5 ασίστ, αλλά είχε και 4 λάθη.

Από πλευράς Φενέρ, ο Βέσελι είχε 20 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Χένρι που φάνηκε κυρίως στο πρώτο μέρος, σταμάτησε στους 16 πόντους, με 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Με καλό ρυθμό άρχισαν οι δύο ομάδες την αναμέτρηση, με τον Χένρι από τη μία πλευρά να συνδέεται με το πράσινο καλάθι, ενώ το «τριφύλλι» είχε πολυφωνία με Παπαγιάννη και Παπαπέτρου να κουβαλούν την ομάδα τους (7-12), ενώ ο Γουάιτ έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 7 (7-14). Η Φενέρ μετά το τάιμ-άουτ του Τζόρτζεβιτς έβγαλε αντίδραση (12-14), αλλά ο Έβανς με τα επιθετικά του ριμπάουντ και τους πόντους του, διατηρούσε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ μέχρι και τη λήξη της πρώτης περιόδου (20-22).

Με τον Παπαπέτρου να κάνει τα… πάντα στο παρκέ και ειδικότερα στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός κατάφερνε συνεχώς να έχει το προβάδισμα και μάλιστα με ένα δύσκολο καλάθι του Έλληνα φόργουορντ έφτασε τη διαφορά στους 7 (25-32, 27-34). Οι Τούρκοι παρά το γεγονός ότι δεν τους έβγαινε το ματς, είχαν τον Χένρι σε πολύ καλό βράδυ (31-34), με το ημίχρονο να κλείνει στο +6 για το τριφύλλι (32-38).

Η τρίτη περίοδος αποτέλεσε μία πλήρη απογοήτευση, τόσο για τον Παναθηναϊκό, όσο και για το γενικότερο θέαμα στο παρκέ, αφού από ένα σημείο και μετά φαινόταν ότι οι παίκτες ήθελαν κατά κάποιο τρόπο να βγάλουν την υποχρέωση του αγώνα. Λίγο πιο ορεξάτη ήταν η Φενέρ, που τροφοδότησε τον Βέσελι πετυχαίνοντας εύκολους πόντους και παράλληλα είχε εύκολο έργο στην άμυνα, αφού οι «πράσινοι» ήταν τραγικοί κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο. Αποτέλεσμα αυτής της εικόνας ήταν το επιμέρους 17-6 της περιόδου, με τη Φενέρ να παίρνει προβάδισμα με 49-44.

Η τέταρτη περίοδος ήταν μια φυσική συνέχεια του τρίτου, με τον Φλόιντ να πληγώνει την πρώην ομάδα του και να πηγαίνει για πρώτη και μοναδική φορά τη διαφορά στους 8 πόντους (56-48). Τότε, πιθανότατα, η Φενέρ πίστεψε ότι το ματς τελείωσε, αλλά δεν έκανε το ίδιο ο Παναθηναϊκός. Με Παπαγιάννη και Μέικον ροκάνισε τη διαφορά, ενώ με προσωπικό καλάθι του Παπαπέτρου, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 59-58. Ακολούθησε ½ βολές από τον Βέσελι (59-59), λάθος του Μέικον και άστοχο τρίποντο του Χένρι. Την τελευταία επίθεση πήρε ο Μέικον και με τρίποντο χάρισε τη νίκη στο «τριφύλλι».