Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 92-67 του Προμηθέα

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 17 πόντους

Ο Παναθηναϊκός έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον Προμηθέα επικρατώντας 92-67 στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League, και βροντοφώναξε πως είναι έτοιμος αγωνιστικά και ψυχολογικά για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό την προσεχή Πέμπτη (23/12) στη Euroleague!

Από τα μέσα της πρώτης περιόδου, οι «πράσινοι» πάτησαν το πόδι στο «γκάζι» και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω τους διατηρώντας τη διαφορά με χαρακτηριστική άνεση κοντά στους 20 πόντους, με τον Προμηθέα να μην μπορεί σε κανένα σημείο του αγώνα να ακολουθήσει τον φρενήρη ρυθμό των γηπεδούχων. Επιθετικό κρεσέντο το «τριφύλλι», το οποίο ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 15/37 τρίποντα (40%), ενώ σημείωσε 92 πόντους με μόλις πέντε βολές!

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 17 πόντους (5/8τρ.), 3 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ σε μόλις 13 λεπτά συμμετοχής, ενώ από κοντά ακολούθησε ο Σαντ-Ρος με 11 πόντους και 5 κλεψίματα! Σημαντικές βοήθειες προσέφερε και ο Έβανς με 9 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για τους Πατρινούς που υποχώρησαν στο 7-4 και αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Αγραβάνη, ξεχώρισαν οι Ντάριο Χαντ (18 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Ρέι (16 πόντοι).

Νωχελικό ξεκίνημα στο Κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στα πρώτα έξι λεπτά (7-7), υποπίπτοντας σε αρκετά αβίαστα λάθη, ενώ είχαν και πολλά χαμένα σουτ. Η είσοδος των Νέντοβιτς και Πέρι στο παρκέ έδωσε την απαραίτητη φρεσκάδα στον Παναθηναϊκό, αλλά και την επιθετική «πνοή» που έψαχνε η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη.

Με τον 30χρονο Σέρβο να πετυχαίνει οκτώ γρήγορους πόντους και τον Πέρι να συνεισφέρει με ένα τρίποντο αλλά και δύο καλές άμυνες, οι «πράσινοι» ανέβασαν γρήγορα τη διαφορά πάνω από τους δέκα, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (24-12).

Ο Παναθηναϊκός είχε βρει για τα καλά ρυθμό στην επίθεση, και με τα τρίποντα των Νέντοβιτς, Έβανς και το δίποντο του Μαντζούκα στις αρχές της δεύτερης περιόδου ολοκλήρωσε ένα εντυπωσιακό σερί 17-0 για το +20 και το 32-12 στο 13′!

Τον επιθετικό οίστρο του Νέντοβιτς διαδέχθηκε εκείνος του Σαντ-Ρος, ο οποίος με οκτώ πόντους αλλά και 4 κλεψίματα στο δεκάλεπτο βοήθησε σημαντικά το «τριφύλλι» στο να διατηρήσει ψηλά τη διαφορά.

Από την άλλη, ο Ντάριο Χαντ με 13 πόντους «πάλευε» ολομόναχο στη δεύτερη περίοδο για τον Προμηθέα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό στο +15 (48-33), έχοντας μάλιστα να επιδείξει το εξαιρετικό 50% πίσω από την γραμμή του τριπόντου (10/20).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, ανεβάζοντας με τρία σερί τρίποντα των Νέντοβιτς και Έβανς τη διαφορά στο +18 (57-39). Στην εξίσωση του σκοραρίσματος για την κάθε ομάδα μπήκαν οι Μποχωρίδης και Ρέι, με τους «πράσινους» να διατηρούν με χαρακτηριστική άνεση τη διαφορά στα όρια των 20 πόντων, ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο στη μέγιστη τιμή της διαφοράς και το +22 για το 70-48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Δημήτρης Πρίφτης έδωσε περισσότερο χρόνο στους Καββαδα και Μαντζούκα, οι οποίοι τον έβγαλαν «ασπροπρόσωπο». Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να βρίσκει λύσεις, τόσο από το «ζωγραφιστό», όσο και τα 6.75 μέτρα, ανεβάζοντας τη διαφορά στα μέσα της περιόδου μέχρι και το +27 για το 80-53. Με τον Μέικον να συνδέεται και εκείνος με το αντίπαλο καλάθι στο τέλος, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 92-67.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 48-33, 70-48, 92-67

Παναθηναϊκός-Προμηθέας: 92-67