SUPERLEAGUE 1

Ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε την Λαμία με 1-0 κι ανέβηκε τρίτος

Το νικητήριο γκολ ήρθε από τα πόδια του Σάλιακα, στο 54’

Ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε την Λαμία με 1-0, στο παιχνίδι με το οποίο… έπεσε η αυλαία της 12ης αγωνιστικής της Super League, στο Πανθεσσαλικό στάδιο σήμερα.

Το νικητήριο γκολ ήρθε από τα πόδια του Σάλιακα, στο 54’, ο οποίος με ένα φοβερό βολέ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Γκαραβέλη και παράλληλα πέτυχε το πρώτο τέρμα με την φανέλα της ομάδα του σε επίπεδο πρωταθλήματος.

Σε ένα «φτωχό» ματς, ο «Άγιαξ της Ηπείρου» ήταν εκείνος που είχε τις καλύτερες αν και λιγοστές φάσεις για γκολ, με το «τρίποντο» στον Βόλο να συνιστά την τρίτη του εκτός έδρας φετινή επιτυχία -μόνο Ολυμπιακός, Άρης κλαι ΠΑΟΚ έχουν περισσότερες- και ισάριθμη νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια.

Το σημαντικότερο δε είναι ότι τον ανεβάζει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, μαζί με τον ΠΑΟΚ, έχοντας αμφότεροι από 19 πόντους!Από την άλλη πλευρά, η ομάδα της Φθιώτιδας είχε την κατοχή της μπάλας αλλά όχι την ουσία και εξακολουθεί να αγνοεί την χαρά της νίκης ως γηπεδούχος.

Ενώ πλέον απέχει τρεις πόντους από τον τελευταίο Απόλλων Σμύρνης και δύο από τον προτελευταίο Ατρόμητο, με την καρέκλα του Μιχάλη Γρηγορίου να… τρίζει επικίνδυνα.

Στο… μυαλό των κόουτς:
Η Λαμία παρατάχθηκε με σύστημα 4-2-3-1 και τον Γκαραβέλη κάτω από τα γκολπόστ. Προβυδάκης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος και Μαρτίνεθ ήταν η τετράδα στην άμυνα, ενώ Μπεχαράνο και Γκέντσογλου έπαιξαν στον άξονα. Με τους Νούνιες, Ταϊρόν και Ρόμανιτς να αγωνίζονται πίσω από τον Τσούκαλο που βρέθηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα από την άλλη «κατέβηκε» έχοντας ως σχηματισμό το 4-4-2, τον Λοντίγκιν στην εστία και τους Σάλιακα, Κάργα, Εραμούσπε και Πίρσμαν στα μετόπισθεν. Ενώ Καραχάλιος και Ντομίνγκεθ ήταν οι «κόφτες», με τους Μορέιρα-Σνάιντερ στα δύο άκρα της μεσαίας γραμμής και τους Περέα-Μπρένερ να συνθέτουν το δίδυμο στην επίθεση.

Το ματς:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Λαμία να έχει μεν την κατοχή της μπάλας αλλά χωρίς να μπορεί να την μετατρέψει σε κάτι… ουσιαστικό, επιτιθέμενη κυρίως με βαθιές μπαλιές.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν έδειξε διάθεση να πιέσει ψηλά, έχοντας τις γραμμές του «μαζεμένες» και περίμενε πίσω από την μπάλα, για να φύγει γρήγορα στην αντεπίθεση.

Αποτέλεσμα αυτών ήταν το χαμηλό τέμπο και η έλλειψη αξιόλογων φάσεων, με εξαίρεση μια… υποψία ευκαιρίας, μόλις στο 3ο λεπτό, με τους Μπρένερ και Μορέιρα να μην μπορούν να κάνουν ωστόσο την προβολή.

Μετά το 15’, ο Μιχάλης Γρηγορίου αποφάσισε να περάσει τον Νούνιες πίσω από τον Τσούκαλο και τον Ταϊρόν δεξιά, για να «διορθώσει» την δυσλειτουργία της ομάδας του, ενώ δέκα λεπτά μετά, ο Ταϊρόν πέρασε αριστερά, με τον Ρόμανιτς να αγωνίζεται δεξιά.

Προκοπή… δεν είδε, ωστόσο, με τους τυπικά γηπεδούχους να συνεχίζουν να δυσκολεύονται σε ανάπτυξη και δημιουργία μέχρι και την ανάπαυλα.

Από την άλλη πλευρά, ο «Άγιαξ της Ηπείρου» ναι μεν δεν βρήκε ανοιχτούς διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία, ωστόσο ήταν εκείνος που κατέγραψε δύο φάσεις για γκολ, παίζοντας κυρίως από τα δεξιά με τους Σάλιακα-Σνάιντερ…

Κι αν στην πρώτη περίπτωση, στο 24’, το σουτ του Καραχάλιου ήταν -για λίγο- άστοχο, επτά λεπτά μετά, ήταν ο Γκαραβέλης εκείνος που απέτρεψε το 0-1, με εντυπωσιακή επέμβαση στο σουτ του Σνάιντερ!Ενώ μέχρι το σφύριγμα του διαιτητή Παπαπέτρου να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, δεν καταγράφηκε άλλη ευκαιρία.

Στην επανάληψη το σκηνικό παρέμεινε ίδιο, με τον ρυθμό να είναι υποτονικός και τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται σχετικά εύκολα.

Ωστόσο, σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, αυτή την φορά ο ΠΑΣ κατάφερε να σκοράρει, στο 54ο λεπτό, χάρη στο εκπληκτικό μακρινό σουτ του Σάλιακα, μετά από λάθος του Ρόμανιτς, που δεν επέτρεψε στον Γκαραβέλη να αντιδράσει!

Η Λαμία προσπάθησε να αλλάξει την μοίρα της, μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, με τις νέες αλλαγές του προπονητή της, πήρε κάποια μέτρα στο γήπεδο, αλλά χωρίς αντίκρισμα…Πέρα από κάποια φάουλ, που μάλιστα σταμάτησαν και πάνω στο τείχος, ο Λοντίγκιν δεν χρειάστηκε ούτε να… κουνηθεί από την θέση του.

Παράλληλα, οι συμπαίκτες του κατάφεραν να ελέγξουν απόλυτα τον ρυθμό και το υπέρ τους προβάδισμα, με την ομάδα του Ηρακλή Μεταξά να παίρνει δίκαια το «τρίποντο».

MVP: Και μόνο ότι πέτυχε το γκολ που έμελλε να κρίνει τον νικητή, αρκεί. Αν προσθέσουμε δε ότι επρόκειτο και για ένα πολύ ωραίο τέρμα, τότε το βραβείο πάει… αναφανδόν στα χέρια του Μανώλη Σάλιακα! Ο έμπειρος ακραίος αμυντικός είχε καλή παρουσία και ανασταλτικά, αλλά και καλή συνεργασία με τον Σνάιντερ.

Η «σφυρίχτρα»: Εύκολο το έργο του Παπαπέτρου, με τον χαμηλό ρυθμό και την απουσία φάσεων να τον διευκολύνουν, βέβαια. Σωστά δεν υπέδειξε πέναλτι στην φάση που ζήτησε ο ΠΑΣ, με τον Μπρένερ, ενώ δεν είχε πρόβλημα ούτε στον πειθαρχικό έλεγχο

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Προβυδάκης (79’ Σκόνδρας), Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνεθ (79’ Σαραμαντάς), Μπεχαράνο, Γκέντσογλου, Νούνιες (60’ Ελευθεριάδης), Ταϊρόν (66’ Μανουσάκης), Ρόμανιτς, Τσούκαλος (60’ Αραμπούλι).

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Σνάιντερ, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Μορέιρα, Περέα (90’ Λιάσος), Μπρένερ (72’ Λώλης).

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου