Ο Προμηθέας επικράτησε στις λεπτομέρειες του Ιωνικού με 88-84

Για τους γηπεδούχους πρωταγωνίστησε ο Δημήτρης Αγραβάνης με 32 πόντους

Ο Προμηθέας βύθισε τον Ιωνικό ακόμα παρακάτω στην βαθμολογία με 88-84 και προχωράει ακάθεκτος ενόψει των play-offs , ενώ οι φιλοξενούμενοι στις λεπτομέρειες δεν πήραν το θετικό αποτέλεσμα και δέχονται την πίεση του υποβιβασμού.

Για τους γηπεδούχους πρωταγωνίστησε ο Δημήτρης Αγραβάνης, ο οποίος με 32 πόντους διέλυσε κάθε αμυντική λειτουργία των αντιπάλων του και καθοδήγησε τους συμπαίκτες του στην νίκη και συνεπώς ανέβασε το ρεκόρ των Πατρινών στο 11-5.

Εκκωφαντικός ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης από πλευράς Ιωνικού, στο ντεμπούτο του στην τρίτη θητεία του σκόραρε 18 πόντους και απέδειξε πως η ηλικία είναι απλώς ένας αριθμός για τους ικανούς. Οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 4-15 και νιώθουν την καυτή ανάσα του υποβιβασμού.

Το ματς:

Στην πρώτη περίοδο ο Προμηθέας μπήκε με «σπασμένα τα φρένα» και επέβαλε τον ρυθμό του σε έναν Ιωνικό που εμφανώς δεν περίμενε τους γηπεδούχους να ξεκινήσουν τόσο δυνατά (21-10). Παρόλα αυτά, με οδηγό τον Ντάνιελ Χάμιλτον ο Ιωνικός έφερε κάποια ισορροπία και η πρώτη περίοδος έληξε 25-22.

Η επόμενη περίοδος δεν άλλαξε ιδιαίτερα για τις δύο ομάδες, όπου οι αντίπαλες άμυνες πήραν θέση συνοδηγού και οι επιθετική λειτουργία αμφότερων να τραβάει το κουπί. Ο Προμηθέας στηρίχθηκε στον Δημήτρη Αγραβάνη, που πήρε προσπάθειες και ενέργειες, ενώ στην αντίπερα όχθη μιλάμε για πολύπλευρη συνεισφορά και το ημίχρονο να λήγει με 47-46.

Στην επανέναρξη ο Προμηθέας έκανε ένα αποφασιστικό βήμα με πρωταγωνιστές τους Τζεράι Γκραντ και Δημήτρη Αγραβάνη, άσκησαν πίεση στις τάξεις των φιλοξενούμενων και τους ανάγκασαν σε άσχημες επιθετικές επιλογές και το δεκάλεπτο διαμορφώθηκε με 74-65

Η τελευταία περίοδος επανέφερε το ενδιαφέρον στην αναμέτρηση , αφού ο Ιωνικός έθεσε τον εαυτό του στην διεκδίκηση της αναμέτρησης αλλά εντέλει ηττήθηκε με 88-84, με έναν Αγραβάνη να του στερεί την υπερ-πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 47-46, 74-65, 88-84