Ο Προμηθέας νίκησε την Λάρισα με 83-78

Mείωσε σε 2-1 τη σειρά και ελπίζει στην ανατροπή

Ο Προμηθέας επικράτησε της Λάρισας με 83-78, μείωσε τη σειρά σε 2-1, αναπτέρωσε τις ελπίδες του για την κατάληψη της τρίτης θέσης.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης με 25 πόντους και 7 τελικές πάσες, πολύπλευρη ήταν η συνεισφορά του Νίκου Γκίκα με 7 πόντους, 9 ασίστ, 7 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα ενώ 14 πόντους πρόσφερε ο Τρέβις Σίμπσον.

Στην αντίπερα όχθη, ο Μιχάλης Τσαϊρέλης σκόραρε 18 πόντους, άλλους 15 πρόσθεσε ο Ουσμάν Κρουμπάλι και 13 σημείωσε ο Ζώης Καράμπελας.

Στην εναρκτήρια περίοδο ο Προμηθέας μπήκε αποφασισμένος να διεκδικήσει όσες πιθανότητες είχε, όντας πίσω στη σειρά με 2-0. Πίεσε ασφυκτικά την Λάρισα αμυντικά, μη αφήνοντας της δυνατότητα διεξαγωγής ομαλών επιθετικών προϋποθέσεων, ενώ επιθετικά εκμεταλλευόμενοι όλα τα miss-match, κάνοντας το 21-13.

Στην δεύτερη περίοδο η Λάρισα κατόρθωσε να κόψει την διαφορά με σερί 7-3, πλησιάζοντας στο σκορ. Με το μομέντουμ υπέρ της και τον Μιχάλη Τσαϊρέλη σε εξαιρετική βραδιά καθ΄όλη την διάρκεια της αναμέτρησης… η Λάρισα έκλεισε την περίοδο σε απόσταση μόλις δύο πόντων και την ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο να πάρουν το προβάδισμα.

Στην επανέναρξη η Λάρισα συνέχισε την ίδια αποφασιστικότητα και διάθεση να δώσει τέλος στη σειρά του μικρού τελικού, με διαφορετικούς πρωταγωνιστές όπως οι Στεφάν Μούντι, Ζώης Καράμπελας, Μιχάλης Τσαϊρέλης και Ουσμάν Κρουμπάλι… κατόρθωσαν να πάρουν τα ηνία και να οδηγούν την κούρσα, έχοντας το προβάδισμα μόνιμα από τα μέσα του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Μάκη Γιατρά προεξάρχοντος του Δημήτρη Αγραβάνη και της απίστευτης εμφάνισης του Νίκου Γκίκα στο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέκτησαν την πρωτοπορία. Στην αντίπερα όχθη, η Λάρισα «κόλλησε» και γνώρισε την ήττα με 83-78.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 40-38, 56-62, 83-78