ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Προμηθέας πήρε το ροζ φύλλο του αγώνα με 93-82 την Γκραν Κανάρια

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζο Γιανγκ με 34 πόντους και 6 ασίστ

Τεράστια νίκη πέτυχε ο Προμηθέας στην Πάτρα απέναντι στην Γκραν Κανάρια, επικρατώντας με 93-82 για το EuroCup.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζο Γιανγκ με 34 πόντους και 6 ασίστ. Εξαιρετικός, ο Νίκος Γκίκας με 15 πόντους. Μεστή εμφάνιση από τον Άρνολντας Κουλμπόκα με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Στην αντίπερα όχθη, ο Νίκολας Μπρουσίνο με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ απέδωσε σε υψηλά επίπεδα. Ακολούθησε ο Έι Τζέι Σλότερ 13 πόντους και άλλους 12 πρόσθεσε ο Αλεξάντερ Μπαλσερόφκσι.

Στην πρώτη περίοδο ο Προμηθέας ξεκίνησε δυναμικά και με τον Τζο Γιανγκ να αναλαμβάνει τις περισσότερες επιθέσεις, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9-4. Φυσικά, η Γκραν Κανάρια με τον Αλεξάντερ Μπαλσερόφσκι σε πρώτο πλάνο και με 8 πόντους, κατόρθωσε να επιβάλλει μία κάποια ισορροπία. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά διατήρησε το προβάδισμα και έκλεισε μπροστά με 22-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με μπροστάρη τον Νίκολας Μπρουσίνο η Γκραν Κανάρια πήρε το προβάδισμα (29-31) και από εκεί και πέρα κατόρθωσε να διατηρεί βραχεία κεφαλή. Ο Αργεντινός φόργουορντ συνολικά 13 πόντους και έδινε λύσεις, όταν οι περιστάσεις το απαιτούσαν. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μείνουν κοντά και με επιθετικούς εκφραστές τους Τσαϊρέλη και Γκίκα, δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να πάρουν απόσταση ασφαλείας.

Στην επανέναρξη το σύνολο του Γιάκα Λάκοβιτς ξεκίνησε δυναμικά και απέκτησε διψήφια διαφορά με τον Μπαλσερόφσκι να σκοράρει τέσσερις συνεχόμενους πόντους (39-50). Μπορεί ο Προμηθέας να μην ήταν διαρκώς πίσω, όμως με ενέργειες των Γιανγκ, Κουλμπόκα και Κόντιτ έδωσαν το αναγκαίο επιθετικό αντίδοτο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έπεσαν… κορμιά και εκεί ο Προμηθέας απέδειξε πως η πίεση του ταιριάζει. Με τρία λεπτά να απομένουν στο ρολόι, ο Κουλμπόκα σάλπισε την αντεπίθεση, φέρνοντας την απόλυτη ισορροπία στο ματς (82-82). Εκεί μίλησε ο Γκίκας που στην αμέσως επόμενη κατοχή από την περιφέρεια έδωσε ένα σημαντικότατο προβάδισμα στην ομάδα του. Μάλιστα, ο ίδιος διαμόρφωσε το τελικό 93-83, δίνοντας το ροζ φύλλο στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-46, 66-70, 93-82