MUNDIAL

Ο Ριτσάρλισον οδήγησε τη Βραζιλία στη νίκη με 2-0!

Με δύο γκολ μέσα σε ένα δεκάλεπτο (63′, 73′)

Καλύτερο ντεμπούτο δεν θα μπορούσε να φανταστεί στο Παγκόσμιο Κύπελλο ο Ριτσάρλισον, που με δύο γκολ -το ένα καταπληκτικό- οδήγησε τη Βραζιλία στη νίκη, 2-0, εις βάρος της Σερβίας.

Καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο η «σελεσάο», δεν άφησε περιθώρια στην ομάδα του Αντρίγια Ζίβκοβιτς, με τον εξτρέμ του ΠΑΟΚ να είναι βασικός αλλά να βγαίνει αλλαγή στο δεύτερο 45λεπτο.

Στο μυαλό του κόουτς

Με σχηματισμό 4-3-3 κατέβασε την ομάδα του ο Τίτε, που επέλεξε τον Άλισον κάτω από τα δοκάρια και τους Ντανίλο, Μαρκίνιος, Σίλβα και Σάντρο στην αμυντική τετράδα. Στο κέντρο έπαιξαν οι Κασεμίρο, Πακετά, Νεϊμάρ, με τους Ραφίνια, Βινίσιους στα άκρα και μπροστά τον Ριτσάρλισον.

Από την άλλη, ο Ντράγκαν Στόικοβιτς επέλεξε 3-5-2, με τον Β. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στην εστία και τους Βελίκοβιτς, Μιλένκοβιτς, Πάβλοβιτς τριάδα στα στόπερ.Ζίβκοβιτς, Μλαντένοβιτς έπαιξαν στα άκρα, με Λούκιτς, Γκουντέλι, Σ. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στα χαφ και τον Τάντιτς πίσω από τον Α. Μίτροβιτς.

Σε μεγάλο βαθμό αναμενόμενα, οι Βραζιλιάνοι ήταν αυτοί που είχαν εξαρχής την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 14’, όταν ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς έβγαλε εντυπωσιακά την απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Νεϊμάρ.Επτά λεπτά αργότερα, το μακρινό σουτ του Κασεμίρο βρήκε σε ετοιμότητα τον Σέρβο τερματοφύλακα, ο οποίος πρόλαβε να ανακόψει τον Βινίσιους στο 27’.
Στο 35’ η «σελεσάο» είχε την πρώτη της κλασική ευκαιρία, όταν Ραφίνια-Πακετά συνδυάστηκαν άψογα αλλά ο πρώτος τελείωσε βιαστικά τη φάση, με τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς να μπλοκάρει εύκολα.Στο δε 41’, ο Βινίσιους απέτυχε να εκμεταλλευτεί το λάθος του Μιλένκοβιτς, αστοχώντας από κοντά.

Με το… καλησπέρα στο δεύτερο μέρος, ο Ραφίνια ηττήθηκε εκ νέου από τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς σε τετ α τετ μετά από λάθος του Σέρβου, ενώ στο 55’ ο Νεϊμάρ αστόχησε από το ύψος του πέναλτι.
Πέντε λεπτά αργότερα καταγράφηκε η μεγαλύτερη στιγμή για τη Βραζιλία, όταν ο Σάντρο έπιασε ένα τρομερό σουτ από μακρινή απόσταση αλλά είδε την μπάλα να εξοστρακίζεται στο δεξί δοκάρι των Σέρβων!

Εντέλει στο 63’, η μπάλα θα κατέληγε στα δίχτυα του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς. Από ωραία προσπάθεια Νεϊμάρ, ο Βινίσιους πλάσαρε από πλάγια θέση, με τον Σέρβο γκολκίπερ να αποκρούει και τον Ριτσάρλισον να σπρώχνει την μπάλα στην εστία από κοντά.

Η εξέλιξη αυτή ανάγκασε τους Σέρβους να ανεβάσουν τις γραμμές τους, όμως μια απίθανη συνεργασία Βινίσιους-Ριτσάρλισον και ένα μαγικό τελείωμα του επιθετικού της Τότεναμ με γυριστό από το ύψος του πέναλτι στο 73’ τελείωσε το ματς!
Κάπου εκεί η «σελεσάο» πήρε εκ νέου τον πλήρη έλεγχο και είχε καλές στιγμές με Κασεμίρο (δοκάρι) και Φρεντ (απόκρουση Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς), με το σκορ τελικά να… κάθεται στο 2-0.

MVP: Ο Ριτσάρλισον έκανε ντεμπούτο στο Παγκόσμιο Κύπελλο με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, καθώς πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του – με το δεύτερο να είναι με μαγικό γυριστό! Φαίνεται πως ξαναβρήκε εννιάρι η «σελεσάο»…

Η… σφυρίχτρα: Απαρατήρητος πέρασε ο Ιρανός Αλιρέζα Φαγκάνι, που δεν αντιμετώπισε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα ή κάποια δύσκολη φάση.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Βραζιλία (Τίτε): Άλισον, Ντανίλο, Μαρκίνιος, Σίλβα, Σάντρο, Κασεμίρο, Πακετά (76’ Φρεντ), Ραφίνια (87′ Μαρτινέλι), Νεϊμάρ (80′ Άντονι), Βινίσιους (76’ Ροδρίγκο), Ριτσάρλισον (79′ Ζεσούς)

Σερβία (Ντρ. Στόικοβιτς): Β. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Βελίκοβιτς, Μιλένκοβιτς, Πάβλοβιτς, Ζίβκοβιτς (57’ Ράντονιτς), Λούκιτς (66’ Λάζοβιτς), Γκουντέλι (57’ Ίλιτς), Σ. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μλαντένοβιτς (66’ Βλάχοβιτς), Τάντιτς, Α. Μίτροβιτς (83′ Μαξίμοβιτς)