ATP

O Στέφανος Τσιτσιπάς απέκλεισε τον Lorenzo Musetti με 6-4, 5-7, 6-3

Πήρε τη μεγάλη πρόκριση για τον τελικό του Barcelona Open

O Στέφανος Τσιτσιπάς απέκλεισε τον Lorenzo Musetti έπειτα από μάχη στα 3 σετ και πήρε τη μεγάλη πρόκριση για τον τελικό του Barcelona Open, για 3η φορά στην καριέρα του.

Ο Τσιτσιπάς είχε match point για το 2-0 σετ και δεν το αξιοποίησε, στη συνέχεια μπλέχτηκε σε περιπέτειες και τελικά “καθάρισε” τον Musetti στο 3ο σετ με 6-4, 5-7, 6-3, για να πάρει την πρόκριση για τον τελικό του Barcelona Open.

Θα είναι η 3η του παρουσία στον τελικό του Barcelona Open, μετά από το 2018 και το 2021, όταν είχε χάσει και στις δυο περιπτώσεις από τον Rafael Nadal.

Αυτή τη φορά ο Nadal δεν βρίσκεται στη Βαρκελώνη, είναι όμως ο υπερασπιστής του τίτλου και Νο.2 στον κόσμο, Carlos Alcaraz, που θα αντιμετωπίσει στον δεύτερο ημιτελικό τον Dan Evans.

O Musetti μπήκε καλύτερα στον αγώνα και έκανε πρώτος το break για να προηγηθεί με 2-1, μετά από ένα πολύ εντυπωσιακό πέρασμα. Η απάντηση ήρθε άμεσα από τον Στέφανο, που πήρε τα δυο επόμενα games και προηγήθηκε με 3-2, ωστόσο ο Ιταλός επανήλθε με νέο break στο 7ο game, για να πάρει ένα ακόμα προβάδισμα, με 4-3

Για μια ακόμα φορά ο Στεφ έκανε break στο break, ενώ μετά την ισοφάριση κράτησε και το σερβίς του, για να περάσει μπροστά με 5-4 και να φέρει σε δύσκολη θέση τον Ιταλό. Στο επόμενο game ο Musetti είχε game point για το 5-5 αλλά δεν το αξιοποίησε κι έτσι ο Στεφ έφτασε στο set point και τελικά με ένα ακόμα break έκανε το 6-4 και πήρε το σετ.

Ο Musetti έκανε πρώτος break και στο 2ο σετ, όταν προηγήθηκε με 2-0, αλλά ο Τσιτσιπάς είχε και πάλι απαντήσεις στο σερβίς του Ιταλού, για να ισοφαρίσει στο 6ο game σε 3-3.

Στη συνέχεια ο Στεφ πίεσε, είχε 2 χαμένα break points στο 8ο game (3-4) και έφτασε σε match point στο 10ο (4-5, 40-A), αλλά ο Musetti κατάφερε να σώσει και τα 3 break points και να ισοφαρίσει σε 4-4 και σε 5-5 αντίστοιχα.

Στο 11ο game ο Ιταλός προηγήθηκε με 0-30 μετά από μια αμφισβητούμενη φάση και τελικά έκανε ένα πολύ μεγάλο break, για να περάσει μπροστά με 6-5. Σέρβιρε για το 7-5 αργότερα, στέλνοντας τον ημιτελικό σε 3ο σετ.

Καλύτερη απάντηση δεν θα μπορούσε να είχε βρει ο Στεφ μετά το χαμένο 2ο σετ, μπαίνοντας με φόρα στο 3ο και αποκτώντας ένα προβάδισμα με 4-0. Δεν μπόρεσε να κάνει το 5-0 στο σερβίς του ο πρωταθλητής μας, διατήρησε όμως μια διαφορά ασφαλείας και τελικά “κλείδωσε” τη νίκη του στο 9ο game του σετ (6-3), έπειτα από 2 ώρες και 28 λεπτά συνολικού αγώνα.

Aυτός θα είναι ο 2ος τελικός στη σεζόν για τον Τσιτσιπά, μετά από το Australian Open. Συνολικά θα είναι ο 26ος τελικός στην καριέρα του (9-16 ως φιναλίστ) και θα διεκδικήσει τον 10ο τίτλο του.

Αν στην 3η του προσπάθεια καταφέρει να κατακτήσει τον τίτλο, ο Στεφ θα επιστρέψει και στο Νο.3 της παγκόσμιας κατάταξης, που είναι και το career high του. Διαφορετικά, θα παραμείνει στο Νο.5.