ATP

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επιβλήθηκε με 2-0 σετ του Hubert Hurkacz

Προκρίθηκε στα ημιτελικά του Astana Open

Μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε τη straight-sets νίκη εις βάρος του Hubert Hurkacz με 7-6 (8), 6-3 και προκρίθηκε μετά από 1 ώρα και 41 λεπτά στα ημιτελικά του Astana Open.

Για 9η φορά στη φετινή χρονιά προκρίθηκε σε ημιτελικό ο Στέφανος, ο οποίος έχει κερδίσει τους 5 από τους 8 προηγούμενους ημιτελικούς του, θα διεκδικήσει δηλαδή αύριο την 6η του πρόκριση σε έναν τελικό για το 2022.

Με αυτή τη νίκη έφτασε επίσης τις 52 συνολικά στη φετινή σεζόν, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του πρωτοπόρου στις νίκες για φέτος, Carlos Alcaraz. Θα έχει τη δυνατότητα να τον ξεπεράσει αύριο, ενώ εκτός απροόπτων θα ξεπεράσει και το καλύτερο ρεκόρ που έχει σε μια χρονιά, που είναι οι 55 νίκες που είχε πέρσι.

O Στέφανος ήταν καλύτερος στο 1ο σετ, ωστόσο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί κάποια από τις 8 ευκαιρίες για break που είχε – την ώρα που το δικό του σερβίς δεν απειλήθηκε ούτε στιγμή – με αποτέλεσμα να μπει σε περιπέτειες, όταν το σετ πήγε σε tie-break.

Εκεί ο Hurkacz κατάφερε να πάρει από νωρίς ένα προβάδισμα με 4-2 και έφτασε σε τριπλό set point στο 6-3. Ο Στεφ επέστρεψε, αλλά ο Πολωνός είχε κι άλλες ευκαιρίες στο 7-6 και στο 8-7. Τελικά, ο Έλληνας τενίστας έσβησε και τα 5 set points, τα 3 από αυτά στο σερβίς του Hurkacz, για να αξιοποιήσει το πρώτο δικό του set point και να πάρει το tie-break με 10-8.

Στο 2ο σετ ο 24χρονος πρωταθλητής μας συνέχισε να είναι αισθητά καλύτερος και να κλείνει ευκολότερα και γρηγορότερα τα service games του από τον αντίπαλό του. Αυτή τη φορά ένα break point ήταν αρκετό και το break έγινε από τον Στέφανο στο 8ο game, για να περάσει μπροστά με 5-3 και με love service game να ολοκληρώσει τη νίκη του.

Αυτή ήταν η 7η νίκη του Τσιτσιπά με αντίπαλο τον Hurkacz, σε 9 αναμετρήσεις (7-2). Το Σάββατο ο Έλληνας παίκτης θα αντιμετωπίσει τον Andrey Rublev, για μια θέση στον τελικό του Astana Open, που θα τον φέρει ξανά στο Top 5 της παγκόσμιας κατάταξης.

Ο Rublev είχε πάρει το πρώτο εισιτήριο για τα ημιτελικά της Αστάνα, κερδίζοντας μέσα σε 55 λεπτά τον Adrian Mannarino, με 6-1, 6-2. Θα είναι η 10η φορά που θα αναμετρηθούν Τσιτσιπάς και Rublev, με τον Έλληνα παίκτη να προηγείται με 5-4 στις νίκες.