ATP

Ο Zverev έκανε την… τελευταία ανατροπή, και πήρε την πρόκριση στον τελικό του Σινσινάτι!

Ο Τσιτσιπάς στο 3ο σετ ήταν μπροστά με double break αλλά ο Ζβέρεφ το γύρισε με 6-4, 3-6, 7-6 (4)

Μετά από έναν απίστευτο αγώνα, ο Alexander Zverev κατάφερε να κερδίσει τον Στέφανο Τσιτσιπά σε κάτι λιγότερο από 3 ώρες με 6-4, 3-6, 7-6 (4) και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Cincinnati Masters.

Ο Τσιτσιπάς έχανε με 4-6, 0-2 από έναν καταπληκτικό έως τότε Zverev, αλλά βρήκε τρόπο να γυρίσει το παιχνίδι, κυριαρχώντας εντελώς την επόμενη ώρα και κερδίζοντας τα 10 από τα 12 επόμενα games. Ένα σερί που του έδωσε το 2ο σετ με 6-3 και τον έβαλε μπροστά με 4-1 και διπλό break στο 3ο σετ!

Παρόλα αυτά, το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει ακόμα. Ο Zverev κατάφερε να ανατρέψει εκ νέου την κατάσταση, μειώνοντας πρώτα σε 4-3 και αργότερα κάνοντας ακόμα ένα break για να ισοφαρίσει σε 5-5!

Έπαιζε καλύτερα σε εκείνο το σημείο ο Γερμανός, ο οποίος διατήρησε το momentum και στο tie-break του 3ου σετ, όπου τελικά κρίθηκε αυτός ο μεγάλος αγώνας. Εκεί, ο Sascha προηγήθηκε με 6-3 και έφτασε σε διπλό match point, για να αξιοποιήσει τελικά τη 2η ευκαιρία του και να βάλει τέλος στο ματς, έπειτα από 2 ώρες και 41 λεπτά στο court ενός αγώνα που εκτός από ανατροπές είχε και μεγάλη ένταση ανάμεσα στους δυο παίκτες.

Ο Zverev, χρυσός Ολυμπιονίκης στο Τόκιο, έδωσε συνέχεια στο εκπληκτικό του σερί που κρατάει από εκεί και έφτασε τις 10 διαδοχικές νίκες μ’ αυτόν τον επεισοδιακό ημιτελικό. Παράλληλα έφτασε τις 4 νίκες για φέτος στο Σινσινάτι, ένα τουρνουά στο οποίο μέχρι πριν μια εβδομάδα είχε 6 ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις!

Στον αυριανό τελικό του Σινσινάτι (23:30GR, COSMOTE SPORT 6HD), o Zverev θα αντιμετωπίσει τον Andrey Rublev.

Θα είναι ο 9ος τελικός του Zverev σε Masters 1000 διοργάνωση (4-4) και ο 26ος συνολικά στην καριέρα του, διεκδικώντας τον 17ο τίτλο του (16-9).