NBA

Οι Νικς «λύγισαν» στην παράταση τους Σέλτικς

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζούλιους Ραντλς με 37 πόντους

Ένα απίστευτο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε τα ξημερώματα στη Βοστώνη, εκεί όπου οι Νικς κατάφεραν να «λυγίσουν» στην παράταση με 120-117 τους Σέλτικς.

Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν καλύτεροι στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκαν με 34-26, όμως οι Νεοϋορκέζοι βρήκαν τα πατήματά τους και έφεραν τη διαφορά στο καλάθι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
Στο τρίτο δωδεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν το ίδιο δυναμικά και μπόρεσαν να πάρουν το προβάδισμα (85-91) μέχρι το τέλος της. Στην τέταρτη περίοδο, οι Σέλτικς επανέκαμψαν και με ένα ρεκόρ 25-19 και τον Τέιτουμ βγαίνει μπροστά, έστειλαν τον αγώνα στην παράταση. Εκεί, όμως, ήταν πιο ψύχραιμοι οι Νικς και κατάφεραν να πάρουν μία σπουδαία νίκη μέσα στο «TD Garden».

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζούλιους Ραντλς με 37 πόντους (9 ριμπάουντ και 2 ασίστ), ενώ στο πλευρό του στάθηκε ο ο Τζέιλεν Μπράνσον με 29 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Για τους «κέλτες», εξαιρετικό παιχνίδι έκανε ο Τζέισον Τέιτουμ (35 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ), ο Τζέιλεν Μπράουν σκόραρε 22 πόντους, ενώ είχε 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.