NBA

Οι Σανς «καθάρισαν» τους Κλίπερς με 112-95 στο LA

Ζορίστηκαν οι Γουόριορς με Κινγκς. Το 3/3 οι Τζαζ

Εντυπωσιακοί οι Σανς, πέρασαν επιβλητικά με 112-95 από το LA απέναντι στους Κλίπερς για τη δεύτερη νίκη τους σε τρεις αγώνες. Ο Ντέβιν Μπούκερ με 35 πόντους, ενώ ο Κρις Πολ με τις 11 ασίστ που μοίρασε έγινε ο τρίτος παίκτης στην ιστορία, μετά τους Τζον Στόκτον και Τζέισον Κιντ, με 11.000 στην καριέρα του. Ο Μάρκους Μόρις είχε 22 πόντους για τους γηπεδούχους, ωστόσο ο Πολ Τζορτζ και ο Κογουάι Λέοναρντ έμειναν στους 16 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Οι Γουόριορς πάσχισαν να «λυγίσουν» με 130-125 τους Κινγκς μολονότι πέτυχαν 89 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Στεφ Κάρι πέτυχε 28 από τους 33 πόντους του στο ματς. Άντριου Γουίγκινς και Τζόρνταν Πουλ είχαν από 24 πόντους για τους πρωταθλητές που έφτασαν στο 2-1. Για το Σακραμέντο, που παραμένει δίχως νίκη (0-3), ο ΝτιΆαρον Φοξ είχε 26 πόντους και 10 ασίστ, ενώ ο Ντομάντας Σαμπόνις πρόσθεσε άλλους 19 πόντους με 14 ριμπάουντ.

Στην πρώτη του εμφάνιση στο Κλίβελαντ, ο Ντόνοβαν Μίτσελ οδήγησε τους Καβαλίερς στη νίκη με 117-107 επί των Γουίζαρντς στην παράταση έχοντας 37 πόντους. Ο Μπράντλεϊ Μπιλ είχε 27 πόντους για τους «μάγους», που κατάφεραν να ισοφαρίσουν από το -7 σε 103-103 στα τελευταία 47’’ της τέταρτης περιόδου.

Οι από πολλούς ξεγραμμένοι Τζαζ έκαναν το 3/3 νικώντας με 122-121 τους Πέλικανς στην παράταση μέσα στη Νέα Ορλεάνη. Ο Λάουρι Μάρκανεν είχε 31 πόντους και τη βολή που έκρινε το ματς. Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ είχε 28 πόντους και ο Ζάιον Γουίλιαμσον 25 για τους γηπεδούχους, που έχασαν τον δεύτερο στην τέταρτη περίοδο μετά από άσχημη πτώση στη παρκέ, ενώ στο πρώτο δωδεκάλεπτο είχε αποχωρήσει τραυματίας μετά από σύγκρουση ο Μπράντον Ίνγκραμ.

Παρά τις απουσίες των Μπολ, Ροζίερ και Μπρίτζες, οι Χόρνετς πέρασαν με 126-109 από την Ατλάντα με 24 πόντους του Κέλι Ούμπρε. Ο Τρέι Γιανγκ με 28 πόντους και 9 ασίστ δεν έφτανε για να αποτρέψει την πρώτη ήττα των Χοκς.

Οι Τίμπεργουλβς άλωσαν την Οκλαχόμα με 116-106 με τον Άντονι Έντουαρντς να μετρά 30 πόντους και 11 ριμπάουντ. Καλή δουλειά έκαναν και οι δύο ψηλοί, με τον Ρούντι Γκομπέρ να έχει 15 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ και τον Καρλ-Άντονι Τάουνς να μετρά 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Οι Θάντερ έπαιξαν χωρίς τον τραυματία Σάι Γκίλτζους-Αλεξάντερ, ενώ ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι έμεινε στους 2 πόντους με 1/6 σουτ.