NBA

Οι Σάρλοτ Χόρνετς (110-104) έβαλαν σε μπελάδες τους Ντάλας Μάβερικς

Έπεσαν στην 11η θέση της Δύσης και τρέχουν να προλάβουν τα playoffs

Πανηγύρισαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους και έβαλαν σε μεγάλους μπελάδες τους Ντάλας Μάβερικς οι Σάρλοτ Χόρνετς (110-104)! Το σύνολο του Στιβ Κλίφορντ είχε εξαιρετική παρουσία σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πήρε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα, αγχώνοντας ακόμη περισσότερο τους Τεξανούς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν με 30-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η ομάδα του Τζέισον Κιντ πίεσε στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε τη διαφορά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με 55-48.

Στο δεύτερο μέρος, η παρέα του Ντόντσιτς δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό των «σφηκών», με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 81-72 και τους Χόρνετς να παίρνουν εν τέλει τη νίκη με 110-104.

Εξαιρετική παρουσία των Γκόρντον Χέιγουορντ (22π.), Πι Τζέι Ουάσινγκτον (12 π., 12 ριμπ.) και Μαρκ Γουίλιαμς (15π. 16 ριμπ.) για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν πολυφωνία στην επίθεση. Δεν ήταν αρκετή η 40άρα του Ντόντσιτς για τους Τεξανούς, οι οποίοι πλέον δεν έχουν περιθώρια περαιτέρω απωλειών, αν θέλουν να προλάβουν το play-in tournament, για να βρεθούν στα playoffs του NBA.

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 55-48, 81-72, 110-104