NBA

Οι Σέλτικς πέρασαν από το Μιλγουόκι με 116-108 και ισοφάρισαν σε 2-2

Οι Σέλτικς ανέκτησαν το πλεονέκτημα έδρας

Οι Σέλτικς ανέκτησαν το πλεονέκτημα έδρας κερδίζοντας το κρίσιμο Game 4 της σειράς με τους Μπακς μέσα στο Μιλγουόκι με 116-108. Πλέον οι δύο ομάδες είναι στο 2-2, αλλά η Βοστώνη θα φιλοξενήσει το πέμπτο και αν χρειαστεί το έβδομο ματς της σειράς.

Συγκλονιστικός για τους νικητές ο Αλ Χόρφορντ με ρεκόρ καριέρας στα playoffs, 30 πόντους με 11/14 σουτ, καθοριστικός στο δεύτερο ημίχρονο και ο Τζέισον Τέιτουμ με 30 πόντους, με τους φιλοξενούμενους να έχουν επί μέρους σκορ 43-28 στην τελευταία περίοδο, όταν και είχαν 84,2% στα σουτ!

Πάλεψε, αλλά δεν είχε πολλή βοήθεια ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που μέτρησε 34 πόντους (6/11 βολές, 14/28 δίποντα, 0/4 τρίποντα), 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 λάθη σε 41 λεπτά. Μακριά από τον καλό του εαυτό ο Τζρου Χόλιντεϊ με 16 πόντους και 5/22 σουτ για τους πρωταθλητές, που προηγήθηκαν με +11 με 15 λεπτά να απομένουν, αλλά κατέρρευσαν στο τέλος.

Οι γηπεδούχοι έκαναν εντυπωσιακή εκκίνηση στο ματς και στα πρώτα εννιά λεπτά έφτασαν στο 21-11 με όπλο κυρίως την ευστοχία τους από μακριά. Σύντομα όμως οι Σέλτικς άρχισαν να βρίσκουν απαντήσεις και πέρασαν μπροστά με τρεις, 40-43. Το Μιλγουόκι κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με ισχνό προβάδισμα και τον Αντετοκούνμπο να μετρά ήδη νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ εκμεταλλευόμενος και την απουσία του τραυματία Ρόμπερτ Γουίλιαμς.

Τα προβλήματα με φάουλ που αντιμετώπισαν οι φιλοξενούμενοι, με Μπράουν και Γκραντ Γουίλιαμς, επέτρεψαν στον Γιάννη να… αλωνίσει και φτάνοντας ο ίδιος τους 28 πόντους να οδηγήσει τη διαφορά στους έντεκα, 76-65. Η Βοστώνη δεν το έβαλε κάτω και με κάρφωμα και φάουλ του Χόρφορντ ισοφάρισε στις αρχές της τέταρτης περιόδου 80-80 με ένα σερί 10-0. Ένα δικό του τρίποντο έδωσε προβάδισμα, 85-88, οκτώ λεπτά πριν το τέλος. Ο Δομινικανός με ένα ακόμη τρίποντο και γκολ-φάουλ μαζί με τον Τέιτουμ έφεραν τη διαφορά στους δέκα, 96-106, με 3:33 να απομένουν. Τα τρίποντα από Άλεν και Μάθιους έδωσαν μια τελευταία ελπίδα στους Μπακς (108-102), αλλά δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο και οι Σέλτικς έφυγαν με το break.

Το πέμπτο ματς της σειράς θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Πέμπτης στη Βοστώνη (02:00 πμ.).

Δωδεκάλεπτα: 25-18, 48-47, 80-73, 108-116