EURO

Ουγγαρία – Γαλλία 1-1: «Τιμώρησε» τους απογοητευτικούς Γάλλους η ψυχωμένη Ουγγαρία!

Σπουδαίος βαθμός που διατηρεί τις ελπίδες των Ούγγρων για πρόκριση.

Στην πρώτη χρονικά αναμέτρηση της ημέρας η Ουγγαρία φιλοξένησε στο «Πούσκας Αρένα» του Βουκουρεστίου την πρωταθλήτρια κόσμου Γαλλία. Οι Γάλλοι μετά τη νίκη τους με 1-0 επί της Γερμανίας την πρώτη αγωνιστική, επιδίωκαν μία ακόμη επικράτηση η οποία θα τους εξασφάλιζε την πρόκριση στα νοκ-άουτ του θεσμού. Οι Μαγυάροι από την άλλη άφησαν καλές εντυπώσεις στην πρώτη αγωνιστική παρά την ήττα με 3-0 από την Πορτογαλία και σήμερα με τον κόσμο στο πλευρό τους έπαιζαν για δύο αποτελέσματα καθώς πιθανή ισοπαλία δε θα έβαζε… ταφόπλακα στην ομάδα του Μάρκο Ρόσι. Στη σημερινή αναμέτρηση η Ουγγαρία αποδείχθηκε σκληρό καρύδι και με το τελικό 1-1 πήρε σπουδαίο βαθμό με τον οποίο μένει ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης. Σε άσχημη μέρα η Γαλλία όσον αφορά την τελική προσπάθεια με τους Εμπαπέ και Μπενζεμά να μένουν σε…ρηχά νερά!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα κύλησε δίχως κάποια ευκαιρία για τις δύο ομάδες με τους Ούγγρους να έχουν μπει πιο παθιασμένα στο ματς βρίσκοντας ρήγματα κυρίως από την αριστερή πλευρά και τους Γάλλους να δυσκολεύονται στο δημιουργικό κομμάτι. Πρώτη σημαντική στιγμή στον αγώνα στο 14΄ με τον Μπενζεμά να βρίσκει χώρο και να επιχειρεί το σουτ αλλά η προσπάθεια του σταμάτησε στον Γκουλάτσι. Η Γαλλία είχε νέα ευκαιρία στο 17΄ με τον Εμπαπέ να παίρνει την κεφαλιά από τη σέντρα του Ντίνιε στέλνοντας τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γκουλάυτι. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 31΄ με τον Εμπαπέ να περνάει στον Μπενζεμά και τον επιθετικό της Ρεάλ Μαδρίτης να αστοχεί από θέση τετ-α-τετ! Μονόλογος των Γάλλων από το 10΄ και μετά με τους ποδοσφαιριστές του Ντιντιέ Ντεσάμπς να δημιουργούν ευκαιρίες αλλά να τα… χαλάνε στην τελική προσπάθεια. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Ουγγαρία τιμώρησε τους Γάλλους με τον Φιόλα να βγαίνει τετ-α-τετ και να σκοράρει απέναντι στον Γιορίς κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους! Οι Γάλλοι πλήρωσαν την αστοχία τους και πήγαν βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 1-0 στην ανάπαυλα.

Οι Γάλλοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να πετύχουν το γρήγορο γκολ που θα επανάφερε τις ισορροπίες στον αγώνα. Δύο ευκαιρίες σε διάστημα τριών λεπτών για τη Γαλλία με δράστη των Πογκμπά αλλά ο ποδοσφαιριστής της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν κατάφερε να βρει στόχο τόσο στο 49΄, όσο και στο 51΄. Μεγάλη ευκαιρία για τη Γαλλία με τον νεοεισελθών Ντεμπελέ να προσποιείται με το αριστερό και να σουτάρει με το δεξί αλλά η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι του Γκουλάσι και έφυγε άουτ. Στο 66΄ η Γαλλία βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Γιορίς να επιχειρεί το βολέ προς τον Εμπαπέ, εκείνος να γυρίζει στον Γκριζμάν ο οποίος από κοντά δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-1 για την ομάδα του. Η Ουγγαρία παρά το γκολ που δέχτηκε, συνέχισε να απειλεί σε αντεπιθέσεις της με τον Σάλαι στο 74΄ να κάνει το σουτ αλλά τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Γιορίς. Πέμπτη τελική προσπάθεια για τον Εμπαπέ στο ματς στο 82΄ με τον σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν να βρίσκεται απέναντι στον Γκουλάσι και να επιχειρεί το σουτ αλλά ο Ούγγρος τερματοφύλακα αντέδρασε σωστά και απομάκρυνε. Η Γαλλία πίεσε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης προκειμένου να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη αλλά η Ουγγαρία στάθηκε σοβαρή αμυντικά κρατώντας το τελικό 1-1. Σπουδαίος βαθμός για την Ουγγαρία με τον οποίο μπορεί ακόμη να ελπίζει σε πιθανή πρόκριση την τελευταία αγωνιστική απέναντι στη Γερμανία! «Στραβοπάτημα» για τους Γάλλους που εμφάνισαν αδυναμίες στο αμυντικό και στο εκτελεστικό κομμάτι στο «Πούσκας Αρένα».

Ενδεκάδες:

Ουγγαρία(Μάρκο Ρόσι): Γκουλάτσι, Μπότκα, Όρμπαν, Ατίλα Ζάλαϊ, Νέγκο, Κλάινχαϊσλερ(Λόβρενσικς 84΄), Νάγκι, Σέφερ(Τσέρι 76΄), Φιόλα, Σάλαϊ, Άνταμ Ζάλαι(Νίκολιτς 26΄)

Γαλλία(Ντιντιέ Ντεσάμπς): Γιορίς, Παβάρ, Βαράν, Κιμπεμπέ, Ντίνιε, Καντέ, Πογκμπά(Τολισό 76΄), Ραμπιό[(Ντεμπελέ 57΄)Λεμάρ 87΄], Γκριζμάν, Μπενζεμά(Ζιρού 76΄), Εμπαπέ