EURO

Ουγγαρία – Πορτογαλία 0-3: Το πάλεψαν οι Ούγγροι αλλά η τύχη «χαμογέλασε» στους Πορτογάλους!!

Έγραψε ιστορία ο Κριστιάνο Ρονάλντο ως ο κορυφαίος σκόρερ όλων των εποχών στο Euro!

Ξεκίνημα στον έκτο όμιλο με την πρωταθλήτρια Ευρώπης Πορτογαλία να δοκιμάζεται στο κατάμεστο «Πούσκας Αρένα» απέναντι στους γηπεδούχους Ούγγρους. Για δεύτερο συνεχόμενο Euro οι δύο ομάδες βρίσκονται στον ίδιο όμιλο αφού μετά από πέντε χρόνια και το περίφημο 3-3 στη Λυόν, κλήθηκαν και πάλι να αγωνιστούν μεταξύ τους, αυτήν τη φορά στην πρεμιέρα τους στη διοργάνωση. Η Πορτογαλία δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε με το τελικό 0-3 να μην είναι αντιπροσωπευτικό της εικόνας του αγώνα. Σημαντική ημέρα για την ομάδα του Φερνάντο Σάντος που ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στο Euro, ακόμα πιο σημαντική η σημερινή ημέρα για τον Κριστιάνο Ρονάλντο που έγραψε ιστορία ως ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών στη συγκεκριμένη διοργάνωση!

Η Πορτογαλία θέλησε να δείξει από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τις προθέσεις της με τον Ζότα στο 5΄ να κάνει το σουτ εκτός περιοχής και τον Γκουλάσι να πραγματοποιεί την πρώτη απόκρουση του αγώνα. Αρκετά ψηλά στο γήπεδο οι γραμμές της Πορτογαλίας που από την αρχή του αγώνα θέλησε να πιέσει αρκετά ψηλά την αντίπαλο της. Μονόλογος για την Πορτογαλία στα μισά του πρώτου μέρους δίχως όμως να καταφέρει κάτι το ουσιαστικό πέραν της ευκαιρίας του Ζότα στο 5ο λεπτό. Η πρώτη τελική προσπάθεια από πλευράς Ούγγρων ήρθε στο 37΄ από μια στημένη φάση με τον Άνταμ Σαλάι να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Πατρίσιο. Στο 40΄ η Πορτογαλία είχε νέα σημαντική ευκαιρία με δράστη και πάλι τον Ζότα αλλά ο  Γκουλάσι αντέδρασε σωστά και σε αυτήν την περίπτωση. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήρθε από τα πόδια του Κριστιάνο Ρονάλντο ο οποίος δε μπόρεσε να βρει στόχο σε προβολή του εντός της μικρής περιοχής των Ούγγρων.

Όπως στην αρχή του πρώτου ημιχρόνου, έτσι και στο δεύτερο, η Πορτογαλία απείλησε στο 48΄ με τον Πέπε να παίρνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπρούνο Φερνάντες αλλά ο Γκουλάσι έπεσε στη δεξιά του γωνία απομακρύνοντας τον κίνδυνο για την ομάδα του. Στο 57΄ ου Ούγγροι έκαναν αισθητή την παρουσία τους με τον Ρόλαντ Σάλαϊ να δοκιμάζει το πόδι του αλλά ο Πατρίσιο μπλόκαρε τη μπάλα. Καλύτερη η εικόνα των Ούγγρων στο δεύτερο ημίχρονο όντας πιο κινητικοί με την Πορτογαλία να μην βρίσκει λύσεις στην επίθεση. Άλλη μία μεγάλη ευκαιρία για την Πορτογαλία στο 68΄ με τον Μπρούνο Φερνάντες να προστίθεται και εκείνος στη λίστα των παικτών στους οποίους έχει πει «όχι» ο φανταστικός σήμερα Γκουλάσι! Με την κλεψύδρα να αδειάζει η Πορτογαλία ήταν αναγκασμένη να ρισκάρει κυνηγώντας το γκολ που θα την έβαζε μπροστά στο σκορ, βέβαια αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Ούγγροι να είναι πιο επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Στο 81΄ οι Ούγγροι βρήκαν γκολ σε μία από τις πολλές αντεπιθέσεις τους στο δεύτερο ημίχρονο με τον νεοεισελθών Σεν να σκοράρει αλλά το γκολ να ακυρώνεται σωστά καθώς ο Ούγγρος επιθετικός ήταν σε θέση οφσάιντ. Λύτρωση για τους Πορτογάλους στο 84΄ με τον Γκερέιρο να δέχεται τη σέντρα του Γκερέιρο, να κάνει το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να καταλήγει στα δίχτυα του Γκουλάσι. Εξάντλησε την τύχη της στη συγκεκριμένη φάση η ομάδα του Φερνάντο Σάντος. Μόλις ένα λεπτό μετά το 1-0, η Πορτογαλία κέρδισε πέναλτι με τον Όρμπαν να ανατρέπει εντός περιοχής τον Ράφα. Δε λάθεψε από τη λευκή βούλα ο Κριστιάνο Ρονάλντο γράφοντας ιστορία ως ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών στο Euro! Ο Πορτογάλος σταρ όμως δε σταμάτησε εκεί καθώς πέτυχε και δεύτερο γκολ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 0-3 στην εκπνοή του παιχνιδιού. Με την τύχη του αγώνα να έχει κριθεί, η Πορτογαλία πανηγύρισε μια δύσκολη νίκη, παρά το 0-3, ξεκινώντας με θετικό πρόσημο τις υποχρεώσεις της στον πιο συναρπαστικό όμιλο του φετινού Euro.

Ενδεκάδες:

Ουγγαρία(Μάρκο Ρόσι): Γκουλάσι, Μπότκα, Όρμπαν, Ατίλα Ζάλαϊ, Λόβρεντσιτς, Κλάινχαϊσλερ(Ζίγκερ 78΄), Νάγκι, Σέφερ(Νέγκο 65΄), Φιόλα(Βάργκα 90΄), Άνταμ Σάλαϊ, Ρόλαντ Σάλαϊ(Σεν 77΄)

Πορτογαλία(Φερνάντο Σάντος): Πατρίσιο, Σεμέντο, Ντίας, Πέπε, Γκερέιρο, Καρβάλιο(Ρενάτο Σάντσες 81΄) Περέιρα, Μπερνάρντο Σίλβα(Ράφα 71΄), Μπρούνο Φερνάντες(Μουτίνιο 89΄), Ζότα(Αντρέ Σίλβα 81΄), Κριστιάνο Ρονάλντο