ΠΟΛΟ

Πέμπτη θέση στο Ευρωπαϊκό η Ελλάδα

Πήρε «εκδίκηση» από τη Γαλλία, επικρατώντας 10-8

Με την πέμπτη θέση ολοκλήρωσε η Εθνική ομάδα πόλο ανδρών την παρουσία της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του σπλιτ.

Το γαλανόλευκο σύνολο πήρε «εκδίκηση» από τη Γαλλία, επικρατώντας 10-8 στο ματς για την τελική κατάταξη της διοργάνωσης.Θυμίζουμε πως οι Γάλλοι είχαν υποχρεώσει σε ισοπαλία την Εθνική στο ματς για τους ομίλους του Ευρωπαϊκού (12-12).

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έβαλε από νωρίς τους… όρους της στο παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα 7-3 ως το ημίχρονο. Το ματς ισορρόπησε στη συνέχεια, με τους Γάλλους να μειώνουν σε 8-5 ένα λεπτό πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου, ενώ ο Νικολαΐδης έκανε το 9-5 λίγα δευτερόλεπτα αργότερα. Με ένα επιμέρους 3-1 στο τελευταίο οκτάλεπτο, οι Γάλλοι διαμόρφωσαν το τελικό 10-8.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 4-1, 2-2, 1-3

Ελλάδα: Τζωρτζάτος, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης 1, Αργυρόπουλος 1, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης 2, Αλαφραγκής, Γκίλλας, Κάκκαρης 2, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος 1, Λιμαράκης

Γαλλία: Ντουμπουά, Σονταντιέ, Κρούσιγια 1, Μπουέ, Καζ 3, Βερνού 1, Μαριόν-Βερνού 2, Μπιορχ 1, Μαρζούκι, Κανόν, Βενπεπερστάτε, Ντε Νάρντι, Φοντανί