ΟΦΗ

Πέρασε από το Ηράκλειο και «βύθισε» τον ΟΦΗ στη βαθμολογία ο Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός επικράτησε του ΟΦΗ με 1-2 δίνοντας συνέχεια στο εκτός έδρας νικηφόρο σερί των τελευταίων ετών.

Ο ΟΦΗ φιλοξένησε τον Παναιτωλικό στο «Θ. Βαρδινογιάννης» στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Super League 1 με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν σπουδαία νίκη με 1-2 και να δίνουν συνέχεια στη θετική παράδοση των τελευταίων χρόνων κόντρα στον ΟΦΗ στο Ηράκλειο.

Στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός ήταν ανώτερος έως το 30΄ χάνοντας αρκετές ευκαιρίες κυρίως από τη δεξιά πλευρά με τους Duarte και Καρέλη. Ωστόσο, το 0-1 για τους φιλοξενούμενους ήρθε από την αριστερή πτέρυγα μετά από όμορφη ατομική ενέργεια του Morsay στο 15΄, με τον Diaz στη συνέχεια να κάνει το σουτ, τη μπάλα να κοντράρει πάνω στον Καρέλη και να καταλήγει στα δίχτυα των γηπεδούχων.

Ο ΟΦΗ άρχισε να ανεβάζει ρυθμό μετά το 30΄, ένα χρονικό σημείο που Παναιτωλικός άρχισε να οπισθοχωρεί σταδιακά προκειμένου να πάει με το 0-1 στα αποδυτήρια. Ο Μπαλογιάννης όμως είχε διαφορετική άποψη και με ασύλληπτο σουτ εκτός περιοχής ισοφάρισε σε 1-1 δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λέπτου. Δίχως καμία αμφιβολία το γκολ του Έλληνα αριστερού μπακ-χαφ είναι το ομορφότερο μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα.

Στο δεύτερο μέρος οι ρόλοι αντιστράφηκαν σε σύγκριση με τα πρώτα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, αφού ο ΟΦΗ ήταν εκείνος που έχασε σημαντικές ευκαιρίες με τον Dicko στο 60΄, τον Μπαλογιάννη στο 62΄ και τον Thorarinsson στο 64΄. Τελικά αυτός που κατάφερε να βάλει το καθοριστικό, όπως αποδείχθηκε, γκολ στο ματς ήταν ο Παναιτωλικός στο 77ο λεπτό με τον Κολοβό να νικάει τον Stevens με μακρινό σουτ και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Στη συνέχεια ο ΟΦΗ δε μπόρεσε να βγάλει αντίδραση με τους Αγρινιώτες να φεύγουν από το Ηράκλειο έχοντας ένα σπουδαίο τρίποντο στις αποσκευές τους.

Ο Παναιτωλικός με αυτήν τη νίκη ανέβηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας 7 βαθμούς, ενώ ο ΟΦΗ μετρώντας μόλις μία νίκη σε τέσσερις αγωνιστικές μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα έμεινε στους 3 βαθμούς και στην 10η θέση της βαθμολογίας.

Στο μυαλό των κόουτς:

Ο Νίκος Νιόπλιας παρέταξε την ομάδα του με συνταγή… Βόλου μένοντας στο 5-4-1 με τον Stevens κάτω από τα δοκάρια, τους Μαρινάκη και Μπαλογιάννη στα άκρα και τους Διαμαντή, Βούρο, Πασαλίδη στο κέντρο της άμυνας. Στη μεσαία γραμμή Diousse και Στάικος πήραν φανέλα βασικού στον άξονα, με τους Μπουζούκη και Thorarinsson να μένουν στα άκρα και μοναδικό προωθημένο τον Dicko.

Για τον Παναιτωλικό, ο Γιάννης Αναστασίου επέλεξε το 4-3-3 με τον Ανέστη στην εστία, τους Αποστολάκη και Χατζηθεοδωρίδη στα άκρα της άμυνας και τους Larsson, Cornelius κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στη μεσαία γραμμή ο τεχνικός της ομάδας του Αγρινίου έδωσε φανέλα βασικού στους Mladen και Duarte, με τον αρχηγό Diaz να αντικαθιστά τον Flores στο αρχικό σχήμα σε σχέση με το προηγούμενο ματς κόντρα στον Ατρόμητο. Στο αριστερό άκρο της επίθεσης προτιμήθηκε ο Morsay αντί του Dako, με τον Shengelia να παίρνει την δεξιά πλευρά και τον Καρέλη να παραμένει στην κορυφή.

Το ματς:

Πρώτη φάση στον αγώνα με το σουτ του Duarte από πλάγια θέση να καταλήγει στην αγκαλιά του Stevens.

Κατοχή της μπάλας για τον ΟΦΗ στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Παναιτωλικό ωστόσο να είναι πιο ουσιαστικός και να πατάει πιο εύκολα αντίπαλη περιοχή.

Μεγάλη ευκαιρία και πάλι για τον Παναιτωλικό στο 10΄ με τον Stevens να πραγματοποιεί διπλή επέμβαση στα σουτ των Duarte και Καρέλη αντίστοιχα.

Γκολ για τον Παναιτωλικό στο 15΄με τον Diaz να κάνει το σουτ στην κίνηση, τον Καρέλη να μπαίνει στην πορεία της μπάλας και εκείνη στη συνέχεια να καταλήγει στα δίχτυα των Κρητικών για το 0-1 των φιλοξενούμενων.

Δίχως φαντασία στο παιχνίδι του ο ΟΦΗ μέχρι τώρα στο ματς, δεν έχει καταφέρει να φτάσει καν σε θέση για τελική προσπάθεια, ενώ είναι ηλίου φαεινότερον πως δεν υπάρχει συνδετικός κρίκος μεταξύ μεσαίας και επιθετικής γραμμής για να φτάσει η μπάλα με αξιώσεις σε κάποιον από τους επιθετικογενείς ποδοσφαιριστές των Κρητικών.

Πρώτη τελική προσπάθεια για τον ΟΦΗ στο 30΄ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Στάικου να μπλοκάρεται με ευκολία από τον Ανέστη.

Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 35΄ με τον Dicko να υποδέχεται τη μπάλα βρισκόμενος σε θέση τετ-α-τετ από μπαλιά του Μπουζούκη, αλλά ο Ανέστης βγήκε γρήγορα και να απέκρουσε το σουτ του επιθετικού από το Μάλι.

Έχουν ανεβάσει την απόδοσή τους οι γηπεδούχοι, έχει δώσει και μέτρα στο γήπεδο ο Παναιτωλικός στα τελευταία λεπτά προκειμένου να πάει στα αποδυτήρια έχοντας το υπέρ του 0-1.

Τρομερό σουτ του Μπαλογιάννη εκτός περιοχής μετά από απομάκρυνση της άμυνας του Παναιτωλικού στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης με τη μπάλα να καταλήγει στο δεξί «παραθυράκι» του Ανέστη για το 1-1 του ΟΦΗ. Φοβερό γκολ, το καλύτερο μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα!

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: ΟΦΗ – Παναιτωλικός 1-1

Κατοχή της μπάλας από τον ΟΦΗ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Παναιτωλικό να κάθεται πίσω και να περιμένει θέλοντας να χτυπήσει στην αντεπίθεση.

Πρώτη αλλαγή στο ματς για τον ΟΦΗ με τον Yohou να παίρνει τη θέση του Πασαλίδη στο 58΄.

Μεγάλη στιγμή για τον ΟΦΗ στο 60΄ με τον Dicko να τροφοδοτείται από τον Diousse μετά από τεράστιο λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων, αλλά ο επιθετικός του ΟΦΗ δεν τελείωσε όπως θα ήθελε τη φάση με τη μπάλα να περνάει αρκετά μέτρα άουτ.

Συνεχείς ευκαιρίες για τους Κρητικούς με Μπαλογιάννη και Thorarinsson να μη μπορούν να νικήσουν τον Ανέστη στο 62ο και 64ο λεπτό αντίστοιχα.

Διπλή αλλαγή για τον Παναιτωλικό στο 69΄ με τους Shengelia και Morsay να περνάνε εκτός και τους Κολοβό και Dago να τους αντικαθιστούν. Αλλαγή και για τον ΟΦΗ με τον Kamau να μπαίνει αντί του Μαρινάκη.

Γκολ για τον Παναιτωλικό στο 77΄ με τον Κολοβό να επιχειρεί το μακρινό σουτ και να νικάει τον Stevens, ο οποίος έπεσε στην αριστερή του γωνία αλλά δε μπόρεσε να αποσοβήσει το 1-2 για τους Αγρινιώτες.

Διπλή αλλαγή για τον ΟΦΗ με τους Θεοδοσουλάκη και Αποστολάκη να παίρνουν τις θέσεις των Μπουζούκη και Thorarinsson αντίστοιχα στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης. Αλλαγή και για τον Παναιτωλικό με τον Pedro να μπαίνει αντί του Καρέλη.

Κόντρα στη ροή του αγώνα το γκολ του Παναιτωλικού, με τον ΟΦΗ πλέον να μοιάζει χαμένος στο γήπεδο.

Τίποτα το ιδιαίτερο στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με τον Παναιτωλικό να διατηρεί το 1-2 μέχρι το τέλος και να φεύγει με σπουδαίο τρίποντο από το Ηράκλειο.

Τελικό αποτέλεσμα: ΟΦΗ – Παναιτωλικός 1-2

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΟΦΗ(Νίκος Νιόπλιας): Stevens, Μαρινάκης(69΄Kamau), Διαμαντής, Βούρος, Πασαλίδης(58΄Yohou), Μπαλογιάννης, Diousse, Στάικος, Μπουζούκης(78΄Αποστολάκης), Thorarinsson(78΄Θεοδοσουλάκης), Dicko

Παναιτωλικός(Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης, Larsson, Cornelius, Χατζηθεοδωρίδης, Mladen, Diaz(80΄Flores), Duarte, Shengelia(69΄Κολοβός), Morsay(69΄Dago), Καρέλης(78΄Pedro)