EUROPA LEAGUE

Πέρασε με 0-1 από τη Βαρσοβία και «βύθισε» τη …Λέστερ η Σπαρτάκ

Με ήρωα τον τερματοφύλακα της, Αλεξάντρ Σελίκοβ, απέδρασε από την έδρα της Λέγκια η Σπαρτάκ.

Λέγκια Βαρσοβίας και Σπαρτάκ Μόσχας ήρθαν αντιμέτωπες στην Πολωνία, σε μια αναμέτρηση με έντονο βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Σε ισοβαθμία στους 7 με τη Νάπολι, έναν βαθμό πίσω από Λέστερ και έναν μπροστά από τη Λέγκια, η Σπαρτάκ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, και εδραίωσε την υπέροχη αυτή στο 17′.

Τότε, ο Μπακάεφ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ναβρότσκι και με φαλτσαριστό πλασέ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Το 0-1 έμεινε μέχρι τέλους, με τη Λέγκια μάλιστα να χάνει μια απίστευτη ευκαιρία στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Πέκχαρτ είδε τον τερματοφύλακα των Ρώσων, Σελίκοβ να αποκρούει την εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε πριν τρία λεπτά η ομάδα του.

Έτσι, η Σπαρτάκ προκρίνεται ως πρώτη, ενώ η Λέγκια μένει εκτός Ευρώπης.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Νάπολι επικράτησε με 3-2 της Λέστερ.