CHAMPIONS LEAGUE

Πήρε προβάδισμα πρόκρισης η Μίλαν!

Επικράτησε 4-0 της Ντινάμο στο Ζάγκρεμπ

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερη αντίσταση και με συνοπτικές διαδικασίες, η Μίλαν επικράτησε 4-0 της Ντινάμο στο Ζάγκρεμπ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τη φάση των «16» του Champions League.

Οι ροσονέρι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 10′, με το σουτ του Κιάερ να κοντράρει και την μπάλα να φτάνει στον Λεάο, το σουτ του οποίου σταμάτησε ο Λιβάκοβιτς.Οι Κροάτες απάντησαν στο 18′ με ωραίο σουτ του Ιβάνουσετς από το ύψος της περιοχής, με τον Ταταρουσάνου να μην έχει πρόβλημα να μπλοκάρει.

Η ομάδα του Πιόλι ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 39ο λεπτό. Ο Τονάλι εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, με τον Γκάμπια να ξεφεύγει από τον προσωπικό του αντίπαλο και με ωραία κεφαλιά να κερδίζει τον Λιβάκοβιτς για το 1-0. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Με την αρχή του δευτέρου μέρους, η Μίλαν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της. Στο 49′ ο Λεάο ευνοήθηκε από τις κόντρες, έφτασε απέναντι από τον Λιβάκοβιτς και με ωραίο πλασέ «έγραψε» το 0-2.
Εννέα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Ολιβιέ Ζιρού να σκοράρει, με τον Γάλλο στράικερ να είναι εύστοχος σε εκτέλεση πέναλτι για το 0-3.
Στο 69ο λεπτό, ο Λεάο έκανε την κούρσα από τα αριστερά και πάτησε περιοχή, με τον Λιούμπισιτς στην προσπάθειά του να απομακρύνει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-4.

Στο 84’ ο Κρούνιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 5-0 της ομάδας του, ωστόσο δεν κατάφερε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Λιβάκοβιτς, με τον Κροάτη να στέλνει την μπάλα σε κόρνερ, με το 4-0 να μένει έως το τέλος της αναμέτρησης.

Οι «ροσονέρι» έφυγαν με το διπλό από το Ζάγκρεμπ, έφτασαν τους επτά βαθμούς στον όμιλό τους και πήραν προβάδισμα πρόκρισης απέναντι στην Σάλτσμπουργκ, την οποία θα υποδεχθούν στο Μιλάνο την τελευταία αγωνιστική, παίζοντας για δύο αποτελέσματα.