Πήρε την… ματσάρα με την Λέστερ 6-3 η Μάντσεστερ Σίτι

Εύκολες νίκες για Άρσεναλ και Τότεναμ, «γκέλαρε» η Γουέστ Χαμ

Επίδειξη δύναμης έκανε στο «Έτιχαντ Στέιντιουμ» η Μάντσεστερ Σίτι, όπου διέλυσε με 6-3 την Λέστερ, για την 19η αγωνιστική της Premier League και έμεινε πρώτη με έξι πόντους διαφορά αλλά και ματς περισσότερο από την δεύτερη Λίβερπουλ.

Οι «σίτιζενς» ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο σκόραραν τέσσερις φορές, όλες πριν το ημίωρο και μάλιστα με ισάριθμους διαφορετικούς σκόρερ!

Οι «αλεπούδες» κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο τους στην επανάληψη, σημειώνοντας τρία τέρματα μέσα σε διάστημα δέκα λεπτών, με τον Ιχεανάτσο να γίνεται ο τρίτος παίκτης στην ιστορία που έχει γκολ και ασίστ απέναντι στην Σίτι, όντας πρώην παίκτης της…

Ωστόσο, το 4-3 μάλλον… νευρίασε τους παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα, οι οποίοι βρήκαν άλλα δύο τέρματα με αποτέλεσμα να αναγκάσουν την Λέστερ να γίνει η μοναδική ομάδα που δέχεται δύο εξάρες στην Boxing Day, έχοντας υποστεί κάτι ανάλογο και το 2000, από την Άρσεναλ!

Με πέντε… κανονιές «έπληξε» την Νόριτς η Άρσεναλ, που έκανε τέταρτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα κι άφησε παράλληλα την ομάδα του Χρήστου Τζόλη -ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 75’, ενώ ο Δημήτρης Γιαννούλης δεν αγωνίστηκε- στον «πάτο» της βαθμολογίας.

Ο Όντεγκααρντ «σέρβιρε» τα δύο πρώτα γκολ της λονδρέζικης ομάδας, ακολούθησαν δύο ακόμα τέρματα, ενώ το… κερασάκι στην τούρτα ήρθε από τον Σμιθ-Ρόου, που είχε μπει αλλαγή και σκόραρε στις καθυστερήσεις, για το τελικό 0-5.

Η Τότεναμ επικράτησε της Κρίσταλ Πάλας με 3-0 και διατήρησε την πίεση στις τέσσερις προπορευόμενες ομάδες της Premier League, ούσα στο -6, αλλά με δύο παιχνίδια λιγότερα!

Δύο τέρματα σε ισάριθμα λεπτά, με τον Κέιν να σκοράρει για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική, λίγο πριν την ανάπαυλα, σε συνδυασμό με την αποβολή του Ζαχά που άφησε τους φιλοξενούμενους με παίκτη λιγότερο για σχεδόν μια ώρα, όρισαν την τύχη του ματς υπέρ των «σπιρουνιών»…

Σπουδαίο «διπλό» της Σαουθάμπτον και… απρόσμενη γκέλα για την Γουέστ Χαμ, μετά το σημερινό μεταξύ τους 2-3 στο Ολυμπιακό στάδιο του Λονδίνου.

Οι «άγιοι» προηγήθηκαν τρεις φορές, τα «σφυριά» είχαν απάντηση μόνο σε δύο περιπτώσεις κι έτσι γνώρισαν την ήττα που τα κρατάει χωρίς νίκη για πέμπτο σερί ματς, υποχωρώντας παράλληλα στην έκτη θέση της βαθμολογίας.