EURO

Πορτογαλία – Γερμανία 2-4: Γκολ και θέαμα στην πρώτη νίκη των Γερμανών στο Euro!

Πήραν τη νίκη απέναντι στην κάτοχο του τροπαίου και πλέον έχουν την τύχη στα χέρια τους τα «Πάντσερ».

Πορτογαλία και Γερμανία αναμετρήθηκαν στον δεύτερο αγώνα της ημέρας για τον έκτο όμιλο με τις δύο ομάδες να θέλουν να εκμεταλλευτούν το «στραβοπάτημα» των Γάλλων νωρίτερα εναντίον της Ουγγαρίας. Μετά τη δύσκολη επικράτηση της Πορτογαλίας επί της Ουγγαρίας την πρώτη αγωνιστική, το σύνολο του Φερνάντο Σάντος ήθελε να κάνει σήμερα το 2/2 ώστε να βρεθεί στην πρώτη θέση του ομίλου. Από την άλλη η Γερμάνια μετά την εντός έδρας ήττα της από τη Γαλλία αναζητούσε μόνο τη νίκη ώστε να μπει ξανά στο… κόλπο της πρόκρισης. Σε μια αναμέτρηση με αρκετά γκολ και πολύ θέαμα, η Γερμανία κατάφερε να επικρατήσει με 2-4 της Πορτογαλίας πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση και, πλέον, έχει θεωρητικά το ευκολότερο έργο με αντίπαλο την Ουγγαρία στην τελευταία αγωνιστική του ομίλου.

Με το ξεκίνημα του αγώνα η Γερμανία σκόραρε με τον Γκόζενς να κάνει το 1-0 πετυχαίνοντας ένα φανταστικό γκολ με βολ πλανέ αλλά η έμπνευση του Γερμανού ποδοσφαιριστή ήταν ως μη γενόμενη αφού ο Γκνάμπρι νωρίτερα βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Πανικός στα πρώτα λεπτά για την άμυνα της Πορτογαλίας με τη Γερμανία να απειλεί συνεχώς. Νέα ευκαιρία στο 9΄ με τον Χάβερτς να κάνει το σουτ εκτός περιοχής και τον Πατρίσιο να αποκρούει στην αριστερή του γωνία. Παρά το καλό ξεκίνημα της Γερμανίας στο ματς, η Πορτογαλία στην πρώτη της ολοκληρωμένη αντεπίθεση στο 15΄ βρήκε δίχτυα με τον Μπερνάρντο Σίλβα να σημαδεύει τον Ζότα ο οποίος κατέβασε και έδωσε έτοιμο γκολ στον Ρονάλντο με τον Πορτογάλο σταρ να βάζει ένα από τα ευκολότερα γκολ της καριέρας τους για το 1-0 των Πορτογάλων. Η Γερμανία δεν πτοήθηκε από το γκολ των Πορτογάλων και στο 35΄ ο Γκόσενς πέρασε στον Χάβερτς με τον Ντίας να παρεμβαίνει στη φάση και με δική του προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Μέσα σε τέσσερα λεπτά οι Πορτογάλοι κατάφεραν να βάλουν και δεύτερο αυτογκόλ με τον Γκερέιρο αυτήν τη φορά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του μετά από γύρισμα του Κίμιχ από τα δεξιά. Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με τον Γκνάμπρι να κάνει τη κούρσα από τα αριστερά, να αποφεύγει τον Πέπε και να σουτάρει αλλά ο Πατρίσιο είχε απάντηση αυτήν τη φορά κρατώντας στο ματς την ομάδα του Φερνάντο Σάντος. Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στη Γερμανία που μέσα σε τέσσερα λεπτά κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να πάει προηγούμενη με 1-2 στην ανάπαυλα.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Γερμανία βρήκε κι άλλο γκολ με τον Γκόζενς να κάνει τη δουλειά του για πολλοστή φορά στην αναμέτρηση από την αριστερή πλευρά των Γερμανών βρίσκοντας τον Χάβερτς εντός μικρής περιοχής με τον ποδοσφαιριστή της Τσέλσι να μη δυσκολεύεται να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-3 των τυπικά φιλοξενούμενων. Το μόνο που έλειπε από τη σημερινή εμφάνιση του Γκόζενς ήταν ένα γκολ, το οποίο και βρήκε στο 53΄ με τον Κίμιχ να κάνει τη Σέντρα και τον παίκτη της Αταλάντα να κάνει την κεφαλιά κάνοντας το 1-4 για τα «Πάντσερ». Ανύπαρκτη η Πορτογαλία και στο δεύτερο ημίχρονο με τους Γερμανούς να κάνουν ό,τι θέλουν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου. Παρά την κακή της εικόνα η ομάδα του Φερνάντο Σάντος βρήκε και δεύτερο γκολ, αυτήν τη φορά από στημένη φάση με τον Ρονάλντο να προλαβαίνει τη μπάλα πριν εκείνη καταλήξει άουτ και τον Ζότα να σκοράρει από κοντά μειώνοντας σε 2-4. Τεράστια ευκαιρία για την Πορτογαλία να κάνει το 3-4 αλλά το σουτ «βολίδα» που επιχείρησε ο Σάντσες τράνταξε το δεξί δοκάρι της εστίας του Νόιερ. Πολύ καλύτερη η Πορτογαλία από τη στιγμή που μπήκαν στο ματς Ρενάτο Σάντσες και Μουτίνιο με τον χρόνο όμως να κυλάει υπέρ της Γερμανίας. Η Γερμανία απάντησε στη μεγάλη ευκαιρία του Ρενάτο Σάντσες στο 83΄ με τον Γκορέτσκα να εκμεταλλεύεται το λάθος του Περέιρα στη μεσαία γραμμή, να κάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Πατρίσιο με τη μπάλα στη συνέχεια να καταλήγει άουτ. Με το σκορ να μένει στο 2-4 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Όλιβερ, τα «Πάντσερ» πανηγύρισαν μια σημαντική νίκη, την πρώτη τους στο θεσμό, ενώ πλέον με αντίπαλο την Ουγγαρία στην τελευταία αγωνιστική έχουν θεωρητικά το ευκολότερο έργο για την πρόκριση στους νοκ-άουτ αγώνες του Euro.

Ενδεκάδες:

Πορτογαλία(Φερνάντο Σάντος): Πατρίσιο, Σεμέδο, Πέπε, Ντίας, Γκερέιρο, Περέιρα, Καρβάλιο(Ράφα 58΄), Μπερνάρντο Σίλβα(Ρενάτο Σάντσες 46΄), Φερνάντες(Μουτίνιο 64΄), Ζότα(Αντρέ Σίλβα 83΄), Ρονάλντο

Γερμανία(Γιοακίμ Λεβ): Νόιερ, Γκίντερ, Χούμελς(Τσαν 63΄), Ρίντιγκερ, Κίμιχ, Γκόζενς(Χάλστενμπεργκ 63′), Κρόος, Γκιντογκάν(Ζούλε 73΄), Χάβερτς(Γκορέτσκα 73΄), Μίλερ, Γκνάμπρι(Σανέ 87΄)