ΒΟΛΕΪ

Πρώτη νίκη ψυχολογίας στα πλέι άουτ σημείωσε ο ΟΦΗ

Επιβλήθηκε με 3-2 σετ του Μίλωνα σβήνοντας 5 match ball.

Την πρώτη του νίκη στα πλέι άουτ σημείωσε ο ΟΦΗ που επιβλήθηκε με 3-2 σετ του Μίλωνα για τη δεύτερη αγωνιστική. Οι Κρητικοί βρέθηκαν αντιμέτωποι με πέντε ματς μπολ της ομάδας του Σάκη Ψάρρα αλλά βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα για την ανατροπή.

Ο ΟΦΗ, που την πρώτη αγωνιστική είχε ηττηθεί με 3-1 σετ από τον Φίλιππο Βέροιας έφτασε τους πέντε βαθμούς σε 16 άγωνες. Ο Μίλωνας από την άλλη έφτασε τους 16 έχοντας δώσει 15 αγώνες.

Η ομάδα του Άκη Φλαούνα μπήκε καλύτερα στο ματς και κατάφερε να πάρει διαφορά τριών πόντων (8-11) στο πρώτο σετ. Ο Μίλωνας έδειξε σημάδια αντίδρασης και αρχικά ισοφάρισε σε 15-15 ενώ προηγήθηκε με 17-16 λίγο πριν την τελική ευθεία του σετ.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έφτασε στο +2 (19-17) με τους Κρητικούς να φέρνουν τα πράγματα τούμπα για να προηγηθούν με 19-20. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 22-22 όπου η ομάδα του Σάκη Ψάρρα με σερί 3-0 κατέκτησε το σετ με 25-22.

Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα κατάφερε να πάρε διαφορά όταν και προηγήθηκε με 11-7 στο δεύτερο σετ. Οι Κρητικοί αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 12-12 ενώ με νέο σερί προηγήθηκαν με 13-16 και 16-20 σε κρίσιμο σημείο. Ο Μίλωνας μείωσε σε 21-22 αλλά οι παίκτες του Άκη Φλαούνα είχαν τον έλεγχο και με 23-25 κατέκτησαν το δεύτερο σετ.

Στο τρίτο σετ ο Μίλωνας μπήκε φουριόζος και προηγήθηκε με 7-3. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους έξι πόντους (14-8) με τον ΟΦΗ να δείχνει αδύναμος να αντιδράσει. Στη συνέχεια του σετ δεν άλλαξε τίποτα και ο Μίλωνας το κατέκτησε με 25-17 κάνοντας το 2-1.

Το τέταρτο σετ εξελίχθηκε σε γκραν γκινιόλ. Ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 14-17 με τον Μίλωνα να κάνει την ανατροπή και να φτάνει στο 19-18. Οι Νεοσμυρνιώτες έφτασαν στο διπλό ματς μπολ (24-22) αλλά οι παίκτες του ΟΦΗ ισοφάρισαν σε 24-24 με τον Μίλωνα να χάνει άλλα τρία ματς μπολ. Τελικά οι Κρητικοί έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 28-30 οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ ο ΟΦΗ έφτασε στο 2-5 ενώ έφτασε στο double score (5-10) έχοντας τον απόλυτο έλεγχο. Ο Μίλωνας δεν κατάφερε κάτι περισσότερο με τον ΟΦΗ να παίρνει το σετ με 11-15 και τη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ 2-3 (25-22, 23-25, 25-17, 28-30, 11-15)