ΒΟΛΕΪ

Προβάδισμα τίτλου ο Ολυμπιακός έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών της Volley League!

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά ο Ολυμπιακός επικράτησε στο τάι μπρέικ

Πραγματοποιώντας μια μυθική ανατροπή, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 3-2 σετ του ΠΑΟΚ στο «Μελίνα Μερκούρη», σε ένα απίθανο ματς γεμάτο συγκινήσεις και μεγάλες μάχες μέχρι το φινάλε, όπως άλλωστε μας είχαν συνηθίσει οι δύο φιναλίστ και στα προηγούμενα μεταξύ τους παιχνίδια.

Παρά το γεγονός πως η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι βρέθηκε με την πλάτη στον… τοίχο, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να προηγείται 2-0 σετ, εντούτοις, οι Πειραιώτες έβγαλαν θρυλική αντίδραση και χάρη στο καλό τους μπλοκ, αλλά και την τετράδα των Ιντάλγκο, Στερν, Κουμεντάκη και Παγιένκ έκαναν το 2-1 στη σειρά, και πλέον απέχουν ένα ακόμα βήμα από την κατάκτηση του τίτλου στη Volley League!

Πλέον, η σειρά μεταφέρεται στη Θεσσαλονίκη, εκεί όπου την ερχόμενη Παρασκευή (28/04, 19:15), ο ΠΑΟΚ θα επιδιώξει μπροστά στο κοινό του στην Πυλαία να φέρει τη σειρά στα ίσα στο Game 4 και να μείνει ζωντανός στο κυνήγι του τίτλου, με τον Ολυμπιακό από την άλλη να έχει μοναδικό στόχο τη νίκη τίτλου.

Το ματς:

Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ συνέχισαν από εκεί που το είχαν… αφήσει στην Πυλαία πριν τρία βράδια, καθώς, αμφότερες οι ομάδες μπήκαν πολύ δυναμικά στο ματς, συμβιβάζοντας στο σκορ στις αρχές του πρώτου σετ (7-7). Ο «Δικέφαλος του Βορρά» βρήκε λύσεις από το μπλοκ του, παίρνοντας προβάδισμα τριών πόντων (8-11), ενώ, λίγο αργότερα, το χαμένο σερβίς του Ιντάλγκο έφερε το +4 για τους φιλοξενούμενους (10-14).

Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση, και εκμεταλλευόμενος τα λάθη των Ράπτη και Σκεντράου, αλλά και το καρφί του Παγιένκ σε πρώτο χρόνο μείωσε στον πόντο (15-16). Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει το προβάδισμα με +3 για το 21-18 και 22-19, με τον Ολυμπιακός να μειώνει εκ νέου (21-22). Δύο μαζεμένοι πόντοι του Ράπτη έφεραν τον ΠΑΟΚ στο 24-22, με τους γηπεδούχους να «σβήνουν» τρία σετ μπολς στη συνέχεια από 2 λάθη του ΠΑΟΚ και να περνούν μπροστά 26-25. Καμία ομάδα δεν… κατέθετε τα όπλα και μετά από επικές άμυνες και επιθέσεις, αλλά και 4 χαμένα σετ μπολς για τον Ολυμπιακό και τρία του ΠΑΟΚ, οι Θεσσαλονικείς κατέκτησαν το πρώτο σετ με το χορταστικό 34-32!

Με την ψυχολογία στα ύψη μπήκε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ, εκεί, όπου με του πόντους των Ράπτη και τους δύο άσους του Βαν ντεν Ντρις ξέφυγε με 4 για το 6-2. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν λύσεις από το σερβίς, αλλά και το μπλοκ τους και με τους Κουμεντάκη και Ιντάλγκο σε πρώτο πλάνο, έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 7-2 για την προσπέραση (9-8)!

Με τον Ουολς να επιλέγει συνεχώς να παίζει στη δεξιά διαγώνιο με τον Ντεν Ντρις, ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 6 σερί πόντους του Ολλανδού για το 14-13. Έκτοτε, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 18-17. Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόφσκι βρήκε τέσσερις πόντους από το μπλοκ της, και με τον Ράπτη να βγαίνει μπροστά και να ηγείται στο σκοράρισμα(3 μπλοκ ένα καρφί), ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 6-0 για το 23-18. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο στις τελευταίες κατοχές, κατακτώντας το σετ με 25-20 για το 2-0.

Με μαζεμένα λάθη και από τις δύο ομάδες ξεκίνησε το τρίτο σετ, με τον Ολυμπιακό πάντως να είναι εκείνος που βρήκε λύσεις στο επιθετικό κομμάτι και χάρη στους Ιντάλγκο και Παγιένκ, προηγήθηκε 8-5. Αν και αμφότερες αναλώθηκαν σε διαδοχικά χαμένα σερβίς, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι ξέφυγε για πρώτη φορά στο ματς με +5 για το 13-8 με δύο μαζεμένους πόντους του Κουμεντάκη.

Παίζοντας με καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές στις τοποθετήσεις στο μπλοκ, οι Πειραιώτες διατήρησαν το προβάδισμα των 4-5 πόντων. Με τον Παπαγγελόπουλο να παίζει δύο φορές σε πρώτο χρόνο και τον Ιντάλγκο να βρίσκει άσο, προηγήθηκαν 21-16, ενώ, λίγο αργότερα ο Κουμεντάκης έστειλε τη διαφορά στο +6 (22-16). Οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύτηκαν να κλείσουν το σετ και να μειώσουν σε 2-1, κατακτώντας το με σκορ 25-21.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με… κεκτημένη ταχύτητα στο τέταρτο σετ, εκεί όπου και πάλι το «ερυθρόλευκο» τοίχος τους κοντά στο φιλέ ήταν το μεγάλο του «όπλο» στις αρχές του σετ, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 9-3. Μάλιστα, λίγο αργότερα, τα εξαιρετικά τελειώματα των Κουμεντάκη και Παπαγγελόπουλου, ανέβασαν τη διαφορά σε double-score για το 12-6.

Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ έβγαλε έναν «σφυγμό» μετά από ώρα, μειώνοντας τη διαφορά στους τέσσερις (18-14), με πόντους, οι οποίοι προήλθαν πάντως από λάθη αντιπάλου. Μάλιστα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» με δύο διαδοχικούς άσους του Ράπτη μείωσε σε 23-21, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να ανατρέψει την κατάσταση, με τον Ολυμπιακό να κατακτά το τέταρτο σετ με 25-21, στέλνοντας το ματς στο τάι-μπρέικ!

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ δυναμικά στο πέμπτο και τελευταίο σετ, βρίσκοντας τέσσερις αναπάντητους πόντους (4-0). Ράπτης και Βουλκίδης απάντησαν για τον ΠΑΟΚ, μειώνοντας τη διαφορά στον πόντο (7-6), προτού αναλάβει δράση ο Ιντάλγκο που με δυνατά και βαριά χτυπήματα έφερε τον Ολυμπιακό στο 13-9, με το μπλοκ του Κουμεντάκη λίγο αργότερα να υπεγράφει μια τεράστια ανατροπή για το τελικό 15-11.

Τα σετ: 32-34, 20-25, 25-21, 25-21, 15-11.