EUROPA LEAGUE

Σάρωσαν Αϊντχόφεν και Ερυθρός Αστέρας

Το γκολ του Μπακασέτα απλά… μάζευε την ήττα (3-1) της Τράμπζονσπορ στο Μονακό

Μεγάλα σκορ περιλάμβανε το πρώτο μέρος της 3ης αγωνιστικής του Europa League, με την Αϊντχόφεν να περνά… αέρας, 5-1, από τη Ζυρίχη και τον Ερυθρό Αστέρα να νικά άνετα, 4-1, τη Φερεντσβάρος.

Την ίδια ώρα, η Τράμπζονσπορ των δέκα παικτών λύγιζε με 3-1 στο Μονακό, έχοντας σκόρερ τον Τάσο Μπακασέτα.

Επεισόδια σημειώθηκαν στην αναμέτρηση της Μάλμε με την Ουνιόν Βερολίνου, με αποτέλεσμα να διακοπεί για περίπου μισή ώρα η αγωνιστική δράση.

1ος όμιλος

Την πρώτη της νίκη σημείωσε η Αϊντχόφεν, που διέλυσε με 5-1 την ουραγό, Ζυρίχη, εκτός έδρας και έπιασε προσωρινά στην κορυφή την Μπόντο/Γκλιμτ (παίζει στις 22:00 με την Άρσεναλ).

Οι Ολλανδοί καθάρισαν από νωρίς το ματς, με τον Φέρτεσεν να σκοράρει δις (10’, 15’) και τους Γκάκπο (21’) και Σίμονς (35’) να τελειώνουν ουσιαστικά το ματς πριν το ημίχρονο!
Ο Γκάκπο σκόραρε ξανά για το 5-0 στο 55’, με τον Οκίτα να μειώνει στο 87ο λεπτό.

3ος όμιλος

Ισόπαλο έληξε το ματς με το οποίο εκκίνησε η δράση στον 3ο όμιλο, καθώς το Ελσίνκι έμεινε στο 1-1 με τη Λουντογκόρετς.Οι Βούλγαροι προηγήθηκαν με τον Τίσερα στο 10ο λεπτό, ωστόσο οι γηπεδούχοι απέφυγαν την ήττα με γκολ του παλιού μας γνώριμου, Περπαρίμ Χετεμάι, στο 55’!Αυτός ήταν ο πρώτος βαθμούς για τους Φινλανδούς, την ώρα που η Λουντογκόρετς είναι 2η με ματς περισσότερα από Ρόμα και Μπέτις.

4ος όμιλος

Σε ένα άκρως επεισοδιακό ματς, που διακόπηκε για περίπου μισή ώρα, η Ουνιόν Βερολίνου επιβλήθηκε 1-0 της Μάλμε εκτός έδρας.Η αγωνιστική δράση σταμάτησε λίγο πριν τη συμπλήρωσε μίας ώρας αγώνα, λόγω ρίψης αντικειμένων και καπνογόνων από τους Γερμανούς οπαδούς και εντέλει συνεχίστηκε μετά από περίπου 30 λεπτά.

Το γκολ του Μπέκερ στο 68′ ήταν αυτός που χάρισε τη νίκη στους Βερολινέζους, που χαμογέλασαν για πρώτη φορά στο εφετινό Europa League.

6ος όμιλος

Απόλυτη ισορροπία στην Αυστρία, με Στουρμ Γκρατς και Λάτσιο να μένουν στο 0-0 και να συνεχίζουν να ισοβαθμούν στην κορυφή – και στο +1 από Φέγενορντ και Μίντιλαντ, που παίζουν στις 22:00.

Οι «λατσιάλι» είχαν ακυρωθέν γκολ για οφσάιντ με τον Ιμόμπιλε στο 80’, με τους γηπεδούχους να έχουν να επιδείξουν καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος αλλά… όχι γκολ!

8ος όμιλος

Βραδιά… γηπεδούχων στο 8ο γκρουπ, με Μονακό και Ερυθρό Αστέρα να νικούν Τράμπζονσπορ (3-1) και Φερεντσβάρος (4-1) αντίστοιχα.

Στο Πριγκιπάτο, η αποβολή του Γκόμες στο 11’ έβαλε δύσκολα στην ομάδα των Σιώπη (βασικός) και Μπακασέτα (μπήκε στο 56’), με τους Μπεν Γεντέρ (14’, 45+2’ πέν.) και Ντισασί να κρίνουν ουσιαστικά το ματς, προτού μειώσει ο Μπακασέτας στο 72’.

Στο Βελιγράδι, ο Αστέρας ήταν σαρωτικός και με δύο γκολ του Κάνγκα (27’ πέν, 60) και από ένα των Μίτροβιτς (35’) και Κάταϊ (50’) καθάρισαν τη μέχρι σήμερα αήττητη Φερεντσβάρος, που κατάφερε απλά να μειώσει με τον Ζακάριασεν στο 71’.

Ερυθρός Αστέρας-Φερεντσβάρος 4-1
Μονακό-Τράμπζονσπορ 3-1

1.Φερεντσβάρος 6 (5-6)
2.Μονακό 6 (2-2)
3.Τράμπζονσπορ 3 (5-7)
4.Ερυθρός Αστέρας 3 (5-4)