EURO

Σουηδία – Σλοβακία 1-0: Από τα έντεκα βήματα το πρώτο τρίποντο των Σουηδών!

Μετά τη σημερινή νίκη η ομάδα του Γιαν Άντερσον μπορεί ακόμη και την πρώτη θέση στον όμιλο.

Έναρξη της δεύτερης αγωνιστικής στον πέμπτο όμιλο του Euro με τη Σουηδία να αντιμετωπίζει τη Σλοβακία στο «Γκάζπρομ Αρένα« της Αγίας Πετρούπολης. Οι Σλοβάκοι, κόντρα στα προγνωστικά, πήραν τη νίκη στην πρώτη αγωνιστική επικρατώντας με 2-1 επί των Πολωνών, την ίδια στιγμή που οι Σουηδοί κατάφεραν να «βραχυκυκλώσουν» την Ισπανία παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στο φαβορί του ομίλου. Πιθανή νίκη των Σλοβάκων σήμερα θα τους εξασφάλιζε την πρόκριση στα νοκ-άουτ του θεσμού, ενώ οι Σουηδοί ήθελαν τους τρεις βαθμούς ώστε να έχουν την τύχη στα χέρια τους την τελευταία αγωνιστική με αντίπαλο την Πολωνία. Με τους Σουηδούς να είναι πολύ ανώτεροι των αντιπάλων τους στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Γιαν Άντερσον κατάφερε να επικρατήσει της Σλοβακίας 1-0 με τον Φόρσμπεργκ να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Η πρώτη τελική προσπάθεια στον αγώνα ήταν από πλευράς Σουηδών με τον Λάρσον να κάνει το σουτ και τον Ντουμπράβκα να μαζεύει τη μπάλα μετά από κόντρα. Η απάντηση των Σλοβάκων ήρθε στο 5΄ με τον Κούτσκα να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ. Πιο κινητική η Σλοβακία στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τους Σουηδούς να ψάχνουν τα πατήματα τους στο γήπεδο. Ίδια φάση με εκείνη του 5ου λεπτού με τον Λούστιγκ από πλευράς Σουηδίας αυτήν τη φορά να αστοχεί από το ύψος της μικρής περιοχής. Μετά το πρώτο εικοσάλεπτο στον αγώνα οι Σουηδοί κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο πιέζοντας τους Σλοβάκους οι οποίοι δυσκολεύονταν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα όταν είχαν την κατοχή. Παρά την εναλλαγή της εικόνας στον αγώνα με τις δύο ομάδες να έχουν τα δικά τους καλά διαστήματα πιέζοντας τον αντίπαλο, οι ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο ήταν ελάχιστες. Λογικό οι δύο ομάδες να μη ρισκάρουν δίνοντας έμφαση στην αμυντική λειτουργία μιας και διακυβεύονταν πολλά από το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Οι Σλοβάκοι ήταν εκείνοι που μπήκαν πιο ορεξάτοι στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ντούντα στο 51΄ να σουτάρει εκτός περιοχής με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Όλσεν. Η μεγαλύτερη στιμή του αγώνα ανήκε στους Σουηδούς στο 59΄ με τον Ογκούστινσον να παίρνει την κεφαλιά και τον Ντουμπράβκα να πραγματοποιεί θεαματική επέμβαση στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ. Από το κόρνερ οι Σουηδοί είχαν νέα ευκαιρία με τον Ντάνιελσον να αστοχεί ξανά με κεφαλιά. Επιθετικό ξέσπασμα για τους Σουηδούς από το 55΄ και μετά με τη Σλοβακία να αμύνεται μαζικά. Νέα κεφαλιά για τη Σουηδία που απειλούσε ακατάπαυστα από αέρος με τον Ισάκ αυτήν τη φορά να μη βρίσκει στόχο. Πολύ καλύτερη η Σουηδία στο δεύτερο ημίχρονο δείχνοντας μεγαλύτερο ζήλο να πάρει το ματς με τους Τσέχους να βολεύονται και με την ισοπαλία. Εκπληκτική ατομική ενέργεια του Ίσακ στο 72΄ με τον Ντουμπράβκα να πραγματοποιεί μία ακόμα μεγάλη επέμβαση κρατώντας το 0-0. Η Σουηδία είχε την ευκαιρία στο 75΄ για να βάλει το γκολ που δικαιούταν βάση της εικόνας της στο δεύτερο ημίχρονο κερδίζοντας πέναλτι σε ανατροπή του Κουάισον από τον Ντουμπράβκα. Ο Φόρσμπεργκ ευστόχησε από τη λευκή βούλα βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του με 15 λεπτά να απομένουν στον αγώνα. Όπως ήταν λογικό, η Σλοβακία μετά το γκολ που δέχτηκε αναγκάστηκε να ανεβάσει τις γραμμές της στην προσπάθεια της να βρει γκολ ισοφάρισης. Με τη Σουηδία να αμύνεται αποτελεσματικά κρατώντας το υπέρ της 1-0, η ομάδα του Γιαν Άντερσον πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση με την οποία απέκτησε σημαντικό προβάδισμα ενόψει της τελευταίας αγωνιστικής με αντίπαλο την Πολωνία.

Ενδεκάδες:

Σουηδία(Γιαν Άντερσον): Όλσεν, Λούστιγκ, Λίντελεφ, Ντάνιελσον, Ογκούστινσον, Λάρσον, Όλσον(Κλάεσον 64΄), Έκνταλ(Σβένσον 88΄), Φόρσμπεργκ(Κραδφτ 90+3΄), Μπεργκ(Κουάισον 64΄), Ισάκ

Σλοβακία(Στέφαν Τάρκοβιτς): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ(Χαρασλίν 64΄), Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν(Χάντσκο 85΄), Κούτσκα, Χροσόφσκι(Ντούρις 84΄), Κοσέλνικ, Χάμσικ(Μπένες 79΄), Μακ(Βάις 77΄), Ντούντα