Σπουδαία νίκη το Περιστέρι στη Νίκαια με 87-82

Η παράσταση του Λουκά Μαυροκεφαλίδη δεν κεφαλαιοποιήθηκε

Σε μία αναμέτρηση που τα είχε όλα: θέαμα, στιγμές, ένταση και πρωταγωνιστές… το Περιστέρι πέρασε δια πυρός και σιδήρου από την έδρα του Ιωνικού με 87-82.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο 9-13, παραμένοντας στην οχτάδα του πρωταθλήματος ενόψει play-offs και με τις σπουδαίες εμφανίσεις των Τεράν Πέτεγουεϊ και Δημήτρη Μωραΐτη των 15 και 21 πόντων αντίστοιχα… κοιτούν με πιο καθαρό μυαλό την συνέχεια.

Από την πλευρά των γηπεδούχων, η παράσταση του Λουκά Μαυροκεφαλίδη δεν κεφαλαιοποιήθηκε, αφού σημείωσε 30 ολόκληρους πόντους. Πλέον, πέφτουν στο 4-16 και παρακολουθούν με προσοχή τον υποβιβασμό.

Η εναρκτήρια περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες να αγωνίζονται με γνώμονα την σωστή κυκλοφορία της μπάλας, όσο τον δυνατόν λιγότερα φάουλ και βάση στα «σωστά» σουτ είτε από την περιφέρεια είτε από την ρακέτα. Από πλευράς Ιωνικούς ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης των 10 πόντων παραμένει αειθαλής με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 19-17.

Στην δεύτερη περίοδο τα δεδομένα για τους γηπεδούχους δεν άλλαξαν ως προς το επίκεντρο των επιθέσεων, σε έναν αγώνα με σκορ και θέαμα, ο έμπειρος σέντερ συνέχισε το κρεσέντο του, σταματώντας το ημίχρονο στους 16. Το περιστέρι προσπάθησε να τρέξει το γήπεδο, να σκοράρει στο transition, όμως ο Ιωνικός έμεινε μπροστά με 39-36.

Στην επανέναρξη μίλησε για το Περιστέρι, σηκώνοντας το επιθετικό βάρος ο Τέραν Πέτεγουεϊ, ο οποίος με μεγάλα σουτ έγινε σημείο διαφοράς και έδωσε στους συμπαίκτες του παλμό , ώστε το Περιστέρι να περάσει μπροστά με 63-58 κόντρα σε έναν Ιωνικό που κόλλησε.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες αντάλλασαν «μαχαιριές», καθώς κανένας δεν ήθελε να αφήσει από τα χέρια του το ροζ φύλλο του αγώνα. Βέβαια, σε ένα περιστατικό που επισκίασε την όμορφη ρότα, οπαδοί επιτέθηκαν λεκτικά στον διαιτητή Βασίλης Πιτσίλκας, με αποτέλεσμα να διακόψει για λίγο την αναμέτρηση. Τα δύο μεγάλα τρίποντα του Δημήτρη Μωραϊτη έδωσαν την νίκη στο Περιστέρι με 87-82 στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-36, 58-63, 82-87