Στην ισοπαλία έμεινε η Ουνιόν Βερολίνου με την ουραγό Γκρόιτερ Φριτ

Παρέμεινε στην 6η θέση με 51 βαθμούς

Το Ευρωπαϊκό της εισιτήριο κινδυνεύει να χάσει η Ουνιόν Βερολίνου, που έμεινε ισόπαλη 1-1 με την Γκρόιτερ Φιρτ, για την 32η αγωνιστική της Bundesliga και παρέμεινε στην 6η θέση με 51 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο η Γκρόιτερ Φιρτ, ήταν αυτή που μπήκε πιο δυναμικά, κυνήγησε το γκολ περισσότερο και κατάφερε να περιορίσει την Ουνιόν Βερολίνου, στο επιθετικό της κομμάτι. Στο 17’ ήταν αυτή που είχε την πρώτη ευκαιρία, με ένα σουτ του Τομπία Ρασλ να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν, αφού από την αρχή του αγώνα αυτό έψαχναν ήταν ένα γκολ. Αυτό τελικά ήρθε από τον Χργκότα στο 33ο λεπτό, που ήταν στο σωστό σημείο την σωστή στιγμή, για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 0-1 για το «τριφύλλι». Σκορ που παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλισε χωρίς μεγάλο ενδιαφέρον, καθώς οι γηπεδούχοι έψαχναν απεγνωσμένα το γκολ της ισοφάρισης, ενώ η Γκρόιτερ Φιρτ προσπαθούσε να διαχειριστεί το προβάδισμα της.Η ισοφάριση ήρθε τελικά στο 72’, με τον Σβεν Μιτσέλ να εκμεταλλεύεται το αμυντικό λάθος και να καταφέρνει να κάνει το 1-1 για την Ουνιόν Βερολίνου, σκορ που παρέμεινε μέχρι και το τέλος του αγώνα.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ουνιόν Βερολίνου: Ρονό, Γιέκελ, Κνοκ, Χάιντς, Τρίμελ, Κεντίρα, Γκίσελμαν (70’ Μίτσελ), Χαραγκούτσι (46’ Βόλγκσαμερ), Πρόμελ, Ανοβίγι, Μπέκερ (85΄ Οζτουνάλι)

Γκρόιτερ Φιρτ: Λίντε, Γκρίσμπεκ, Βιργκέβερ, Ίτερ, Άστα, Ράσι, Τίλμαν (90’ Γιουργκ), Βίλεμς (73΄ Μπάουερ), Λέβελινγκ (84΄ Αμπιάμα), Ενγκάκαμ (73΄ Γκριν), Χργκότα