Στραβοπάτημα για τη Λιλ, ισόπαλη 0-0 με τη Μετς

Πόντος ανάσα για την φιλοξενούμενη

Ισόπαλη 0-0 τελείωσε η αναμέτρηση της Λιλ με την Μετς που με τον έναν πόντο, ανέβηκε στους 21 κερδίζοντας έστω λίγο έδαφος στην μάχη της παραμονής, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 25ης αγωνιστικής στην Ligue 1.

Oι φιλοξενούμενοι μάλιστα ήταν αυτοί που είχαν καλή στιγμή με τον Παζότ στο 6ο λεπτό στο “Πιερ Μορουά”, σε ένα πρώτο μέρος που δεν είχε πολλές καλές στιγμές. Στο 59’ ο Χοσέ Φόντε είχε την ευκαιρία ν’ ανοίξει το σκορ για την Λιλ, για να έρθει στο 70’ άλλη μια καλή στιγμή με τον Μπουλαγιά για την Μετς. Στο 90ο λεπτό αποβλήθηκε ο Ζχεγκροβα για τους γηπεδούχους.

Με αυτή την ισοπαλία, η Μετς κέρδισε έναν πολύτιμο εκτός έδρας πόντο στη μάχη για την παραμονή, ενώ έχασε έδαφος για την κατάκτηση μιας εκ των προνομιούχων θέσεων και έμεινε στους 36.