ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Super League 2: Διασυρμός για τον Ηρόδοτο στη Λιβαδειά, πήραν βαθμό στην Καλαμάτα τα Χανιά

Δείτε τα σημερινά αποτελέσματα για την 24η αγωνιστική στο Νότιο Όμιλο της Super League 2.

Ο Ηρόδοτος γνώρισε τον διασυρμό στη Λιβαδειά από τον Λεβαδειακό, ενώ τα Χανιά έφυγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας από την Καλαμάτα στην 25η αγωνιστική του Νότιου Ομίλου της Super League 2!

Πιο συγκεκριμένα, οι άνθρωποι του Ηροδότου σίγουρα θα θέλουν να ξεχάσουν γρήγορα τη σημερινή ημέρα, αφού η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού γνώρισε βαριά εκτός έδρας ήττα με 6-0 από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του αγώνα να φανούν ανταγωνιστικοί, ενώ από την άλλη ο Λεβαδειακός έκανε ό,τι ήθελε μέσα στο γήπεδο βρίσκοντας δίχτυα με μεγάλη ευκολία, απόρροια της κάκιστης ημέρας στην οποία βρέθηκε η αμυντική γραμμή του Ηροδότου.

Στην Καλαμάτα, τα Χανιά έχασαν μεγάλη ευκαιρία να φύγουν με το «τρίποντο» αφού στο πρώτο μέρος ήταν η καλύτερη ομάδα του γηπέδου, καταφέρνοντας μάλιστα να προηγηθούν στο 22΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βασιλόγιαννη. Στο δεύτερο μέρος η Καλαμάτα ανέβασε ρυθμούς, φτάνοντας αρκετές φορές κοντά στο γκολ. Τελικά ήταν ο Παπατόλιος που στο 61ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 1-1, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται στο τέλος τους βαθμούς της ισοπαλίας. Στο 80΄ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Κουτζαβασίλης να αποκρούει την εκτέλεση του Λουκίνα και να κρατάει το 1-1 για την ομάδα του.

Ο ΟΦΙ δεν κατάφερε να πάρει κάτι από την εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στην Κηφισιά γνωρίζοντας την ήττα 2-1, με το τελικό σκορ να διαμορφώνει στο 85΄ ο Τέττει για την Κηφισιά. Αξίζει να αναφερθεί πως ο ΟΦΙ τελείωσε το ματς με εννέα παίκτες, ενώ η Κηφισιά με δέκα, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να κάνει χρήση της κόκκινης κάρτας μετά από ένταση που υπήρξε στις καθυστερήσεις του αγώνα μεταξύ των ποδοσφαιριστών.

Την ίδια ώρα η Επισκοπή έκοψε βαθμούς από την τρίτη της βαθμολογίας Καλλιθέα μετά το τελικό 1-1 μεταξύ των δύο ομάδων. Ο Τσιντώνης βρήκε δίχτυα για την Καλλιθέα στο 56΄, βάζοντας τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ, αλλά μόλις επτά λεπτά αργότερα ο Tharcysio ισοφάρισε σε 1-1 για την Επισκοπή.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της ημέρας το Αιγάλεω πανηγύρισε σημαντικό «διπλό» επικρατώντας με 1-0 της Ρόδου, ενώ ο Αστέρας Βλαχιώτη με ίδιο σκορ έφυγε επίσης με σπουδαίο «διπλό» από την έδρα του Καραϊσκάκη παίρνοντας βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία.