ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Super League 2: Εξαιρετικός Εργοτέλης υπέταξε τον Λεβαδειακό στο «Παγκρήτιο»

Δείτε τα σημερινά αποτελέσματα για τη 17η αγωνιστική στο Νότιο Όμιλο της Super League 2.

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο Εργοτέλης, ο οποίος επιβλήθηκε με 1-ο του Λεβαδειακού στο «Παγκρήτιο» για τη 17η αγωνιστική της Super League 2. Με αυτήν τη νίκη οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν τα πέντε ματς δίχως ήττα, γεγονός που αποδεικνύει την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται η ομάδα του Ηρακλείου.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Εργοτέλης πατούσε καλύτερα χάνοντας σημαντική εθυκαιρία στο 8΄ με τον Κοκκίνη να στέλνει τη μπάλα πάνω από την εστία του Λεβαδειακού.

Οι γηπεδούχοι δεν άφηναν περιθώρια στον αντίπαλό τους να φτάσει σε κάποια αξιόλογη τελική προσπάθεια στο πρώτο μέρος, την ίδια στιγμή που έχαναν σημαντικές ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα με τους Πέιος να χάνει μία ακόμη σημαντική στιγμή στο 25΄ στέλνοντας με κεφαλιά τη μπάλα άουτ.

Τελικά οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν το γκολ που δικαιούνταν βάσει εικόνας στο 27΄ με τον Κοκκίνη να δέχεται μαρκάρισμα από τον Λιάγκα εντός περιοχής και τον Κωστανάσιο να κάνει το 1-0 από τα ένδεκα βήματα.

Από το γκολ και μετά η εικόνα του αγώνα άλλαξε με τον Λεβαδειακό να χάνει αρκετές ευκαιρίες στην προσπάθεια του να ισοφαρίσει αλλά Βράκας και Μυτίδης ήταν αρκετά άστοχοι.

Στο δεύτερο μέρος ο Εργοτέλης μπήκε με την ίδια δυναμική όπως στο πρώτο, με τον Μπουτσάκη να περνάει στον Κόνραντ και αυτός να πασάρει στον Κωστανάσιο σε μια φάση όπου μπορούσε να σουτάρει με πολύ καλές προϋποθέσεις για γκολ. Στο 51΄ οι γηπεδούχοι είχαν μία ακόμα ευκαιρία με τον Μπουτσάκη να σουτάρει από το ύψος της μικρής περιοχής και τον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού να αποκρούει αρχικά αλλά να μη μπορεί να κρατήσει στην κατοχή του τη μπάλα, ο Κοκκίνης ήταν εκείνος που πήρε το ριμπάουντ κάνοντας τη σέντρα με στόχο τον Κόνραντ, ο οποίος είδε την προσπάθειά του να διώχνεται πάνω στη γραμμή του τέρματος. Η πολιορκία του Εργοτέλη συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά με τον Πέιο να σουτάρει στο 52΄ και τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Από τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα και μετά ο Λεβαδειακός ανέβασε στροφές, την ίδια στιγμή που ο Εργοτέλης άρχισε να κλείνεται περισσότερο στην άμυνα του προκειμένου να κρατήσει το 1-0. ήταν ο Τζημόπουλος που στο 61΄ πλάσαρε από ευνοϊκή θέση αλλά ο Τσέλιος είχε απάντηση αποσοβώντας τον κίνδυνο. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Λεβαδειακού για να κάνει το 1-1 ήρθε λεπτά αργότερα όταν ο Δούμτσιος πήρε την κεφαλιά σημαδεύοντας το δοκάρι του Τσέλιου.

Ο Εργοτέλης κατάφερε και άντεξε στην πίεση του Λεβαδειακού στα επόμενα λεπτά, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη με 1-0 που τον ανέβασε στους 24 βαθμούς και την 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σπουδαία νίκη πήρε και η Επισκοπή στην άλλη αναμέτρηση της ημέρας επικρατώντας εκτός έδρας με 1-2 του Παναθηναϊκού Β΄. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Εμπόι που με δύο δικά του γκολ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.