ATP

Tα αποτελέσματα της ημέρας στο Σινσινάτι

Ο Andy Murray επικράτησε του Stan Wawrinka με 7-6 (3), 5-7, 7-5

Σε μια μάχη βγαλμένη από το παρελθόν που χρειάστηκε κάτι λιγότερο από τρεις ώρες για να ολοκληρωθεί, ο Andy Murray επικράτησε του Stan Wawrinka με 7-6 (3), 5-7, 7-5 και εξασφάλισε την είσοδό του στον 2ο γύρο του Masters στο Σινσινάτι.

Και τα τρια σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με τον Wawrinka να έχει τη μεγάλη ευκαιρία για να πάρει τη νίκη στο 3ο σετ, καθώς έκανε πρώτος το break και προηγήθηκε με 2-0. Ο Murray ωστόσο απάντησε άμεσα και ισοφάρισε σε 2-2, ενώ στο 11ο game ο 35χρονος Βρετανός έκανε κι άλλο break, για να περάσει μπροστά με 6-5. Ο Wawrinka αντιστάθηκε και έσβησε 3 match points στο επόμενο game, αλλά ο Murray κράτησε τελικά το σερβίς του για το 7-5.

Στον 2ο γύρο ο Murray θα αντιμετωπίσει τον συμπατριώτη του και κορυφαίo Βρετανό τενίστα τα τελευταία χρόνια, Cameron Norrie, που κέρδισε δύσκολα τον 19χρονο Holger Rune, με 7-6 (5), 4-6, 6-4.

Τρεις ώρες μάχης έδωσαν και οι Frances Tiafoe και Matteo Berrettini, με τον Αμερικανό να παίρνει τελικά τη νίκη με 7-6 (3), 4-6, 7-6 (5). Αυτή ήταν η 2η διαδοχική ήττα για τον Berrettini στα αμερικανικά τουρνουά, αφού ο Ιταλός είχε χάσει και στο Μόντρεαλ από το πρώτο του παιχνίδι.

Στον 2ο γύρο ο Tiafoe θα αντιμετωπίσει έναν άλλον νέο Αμερικανό τενίστα, τον Sebastian Korda, που επικράτησε του Karen Khachanov με 6-3, 6-4.

Στον τελευταίο αγώνα της ημέρας, που ολοκληρώθηκε λίγο πριν τα μεσάνυκτα στο Σινσινάτι και λίγο πριν τις 7 το πρωί στην Ελλάδα, ο Denis Shapovalov επέστρεψε στις επιτυχίες, φτάνοντας σε μια πολύ καλή νίκη επί του Grigor Dimitrov με 7-6 (4), 6-3. Ο Καναδός θα περιμένει την αναμέτρηση του Tommy Paul με τον Jenson Brooksby, για να μάθει τον επόμενο αντίπαλό του.

Στους 31 άσους σταμάτησε ο John Isner, που κέρδισε τον Benjamin Bonzi με 7-6 (11), 3-6, 7-6 (4) και θα είναι ο πρώτος αντίαπλος του Hubert Hurkacz. O Marin Cilic επικράτησε του Jaume Munar με 6-3, 6-3 και θα παίξει στον 2ο γύρο με τον Emil Ruusuvuori, ενώ ο Aslan Karatsev κέρδισε τον Brandon Nakashima με 7-5, 7-5 και θα παίξει με τον Diego Schwartzman, που απέκλεισε τον Alex Molcan με 5-7, 6-4, 6-2.