Τα αποτελέσματα της Κυριακής (14/11) και η βαθμολογία στους ομίλους της Α2 & Β ΕΠΣΗ!

Πρώτη νίκη για Αετό Ανωγείων, εντυπωσιακοί οι Νέοι του Εργοτέλη στο Καστέλι.

Α2 ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Στη μοναδική αναμέτρηση της ημέρας στον 1ο όμιλο της Α2 ΕΠΣΗ, οι Νέοι Εργοτέλη έφυγαν με το «διπλό» από το Καστέλι επικρατώντας με 0-3 των Νέων Μινωϊκής. Τα γκολ που διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα σημείωσαν οι Καρδουλάκης στο 3΄, Πλατοκούκης στο 30΄ και Ντίσα στο 46ο λεπτό της αναμέτρησης.

Α2 ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Η Αγία Βαρβάρα υπέστη την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα με την Τύλισο να παίρνει ένα σπουδαίο «διπλό» επικρατώντας 0-1! Το «χρυσό» γκολ για τους φιλοξενούμενους σημείωσε ο Παγκαλάκης στο 65ο λεπτό του αγώνα βάζοντας με αυτόν τον τρόπο τέλος στο αήττητο της Αγίας Βαρβάρας. Η μοναδική ομάδα που παρέμενε δίχως ήττα πριν την έναρξη της 6ης αγωνιστικής.

Την πρώτη του νίκη στον 2ο όμιλο της Α2 ΕΠΣΗ πανηγύρισε σήμερα ο Αετός Ανωγείων επικρατώντας με το εμφατικό 5-1 εντός έδρας επί του ΟΦΑΜ. Οι γηπεδούχοι ήταν Ο εμφανίστηκαν σοβαροί και αποφασισμένοι για τη νίκη από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα, με τον Καλομοίρη να ανοίγει το σκορ μόλις στο 3΄. Τη σκυτάλη πήρε ο Δραμουντάνης στο 44΄, ενώ τον δείκτη του σκορ ανέβασε στο 3-0 και πάλι ο Καλομοίρης με πέναλτι στο 50΄. Στο 55΄ ο Σκουλούδης μείωσε προσωρινά σε 3-1 για τους φιλοξενούμενους, με τους Γιώργο και Μανώλη Σπαχή να διαμορφώνουν το τελικό 5-1 στο 59ο και στο 69ο λεπτό της αναμέτρησης αντίστοιχα.

Στην άλλη αναμέτρηση του δευτέρου ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ, ο Ρούβας πήρε σημαντικό βαθμό στην έδρα του ΑΟΚ με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1. Όλα έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ρούβα αρχικά να παίρνει το προβάδισμα και να κρατάει τη νίκη με το γκολ του Κοσμαδάκη στο 60΄, αλλά τα πανηγύρια δεν κράτησαν για πολύ αφού δέκα λεπτά αργότερα ήταν ο Κατσαμάνης που βρήκε δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Β ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Νίκησε εύκολα και έκανε το 3/3 στην εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στις Ελπίδες Καρτερού η Ομόνοια Καλλιθέας. Πιο συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του φτάνοντας σε μια εύκολη νίκη με το εμφατικό 4-0! Το σκορ του αγώνα άνοιξε ο Φραγκιαδάκης μόλις στο 3΄, τη σκυτάλη στη συνέχεια πήρε ο Μαυρόπουλος στο 40΄, για να έρθουν στο τέλος και να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ στο τελικό 4-0 οι Πιλάτος (80΄) και Δεληγιάννης (85΄).

Επιστροφή στις νίκες για το Μαρτινέγκο στην έδρα των Νέων Μινωϊκής με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 0-2 στην Ελιά. Τα γκολ που οδήγησαν στη μεγάλο «διπλό» για τους «κιτρινόμαυρους» σημείωσαν οι Χότζα και Φθενάκης στο 25ο και στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης αντίστοιχα.

Συναρπαστικός αγώνας διεξήχθη στη Θέρισσο με τον ΠΟΗ να επικρατεί στο τέλος με 3-2 επί της Δόξας Ηρακλείου. Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενος με τον Πετράκη να βρίσκει δίχτυα μόλις στο 2ο λεπτό, αλλά ο Στειακάκης ισοφάρισε σε 1-1 στο 30΄. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Δόξα πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Τσικανδυλάκη να κάνει το 1-2. Ο ΠΟΗ δεν παράτησε στο ματς στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να ισοφαρίσει αρχικά με τον Χρονάκη στο 70΄, ενώ δέκα λεπτά αργότερα έφτασε στην ολική ανατροπή με το γκολ του Ρουκουνάκη να δίνει τη νίκη στους γηπεδούχους.

Β ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πανηγύρισε σήμερα η Ροδιά που πέρασε με το τελικό 0-2 από την έδρα της Γόρτυς. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Μαραυγάκης αφού με δύο δικά του τέρματα, στο 32΄ με πέναλτι και στο 68΄ με σουτ εντός περιοχής, έδωσε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του!

Μεγάλος νικητής του Μαλεβιζιώτικου ντέρμπι ήταν το Άλογο Μαλεβιζίου αφού επικράτησε με 3-1 στον εντός έδρας αγώνα κόντρα στον Μαραθώνα. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα καταφέρνοντας να ανοίξουν το σκορ στο 50΄ με τον Συνολάκη. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν ο Νικηφόρος που διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, ενώ στο 67΄ μείωσε σε 2-1 ο Ρουμπάκης Β. για τους φιλοξενούμενους. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στο 80΄ ο Σημαιάκης. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι είχαν και δύο δοκάρια στο 50΄ και στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Σπουδαία εντός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Ζαρός επικρατώντας με το εμφατικό 6-1 επί της Θερίσσου. Τρεις βαθμοί που διατηρούν την ομάδα του Ζαρού στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η Θέρισσος ακόμη ψάχνει τον πρώτο της βαθμό στην κατηγορία. Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Ξεκαρδάκης, ο οποίος πέτυχε «καρέ» τερμάτων, με τον Θεργιάκη να σημειώνει τα άλλα δύο τέρματα των γηπεδούχων. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1 στο 14΄ με τον Φραγκιαδάκη.

Στην τελευταία χρονικά αναμέτρηση για τον συγκεκριμένο όμιλο, ο Κόρακας επικράτησε εντός έδρας με 2-0 των Νέων Αλμυρού, με τους Φισέκου και Κουτσάκη να βρίσκουν δίχτυα στο 26ο και στο 61ο λεπτό αντίστοιχα.